X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Motety Carla Gesualda w wykonaniu La Compagnia del Madrigale

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 13:55
W "Filharmonii Dwójki" przedstawiliśmy transmisję z festiwalu Actus Humanus w Gdańsku. Wystąpiła grupa uznawana powszechnie za najlepszy na świecie ansambl madrygałowy.
Audio
  • Rozmowa z założycielem La Compagnia del Madrigale - Giuseppe Maletto (Poranek Dwójki)
La Compagna del Madrigale
La Compagna del MadrigaleFoto: Giorgio Vergnano/materiały festiwalu Actus Humanus

świecie kościół 1200.jpg
Filip Berkowicz: Actus Humanus opiera się na jutrzniach

Program:

Carlo Gesualdo da Venosa Responsoria et alia ad Officium Hebdomadae Sanctae spectantia: Feria Quinta, Feria Sexta, Sabbato sancto

Wyk. La Compagna del Madrigale

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Poprowadziła: Milena Gąsienica

Data emisji: 19.04.2019

Godzina emisji: 19.00

***

Po niespełna dwóch latach włoscy śpiewacy powracają do Gdańska, by ponownie przedstawić publiczności festiwalowej muzykę – tym razem religijną – swojego ulubionego kompozytora, Carla Gesualda.

Responsoria et alia ad Officium Hebdomadae Sanctae spectantia Carla Gesualda to dwadzieścia siedem sześciogłosowych motetów, towarzyszących ciemnym jutrzniom – nabożeństwu Triduum Paschalnego. Są swego rodzaju pasją, pozbawioną jednak dramaturgii typowej dla protestanckich dzieł opowiadających o męce Zbawiciela. Wierni, skupieni na wspólnym czuwaniu, w pogrążającej się w ciemności świątyni, medytują nad ewangelicznymi zdarzeniami: modlitwą w Ogrójcu, zdradą Judasza, biczowaniem, ukrzyżowaniem i złożeniem do grobu. W swoim znakomitym dziele Gesualdo oddaje dźwiękami treści zawarte w tekście nabożeństwa niemal z taką samą pasją, jak wielkie uczucia w madrygałach. Jednak bogaty, retoryczny styl jego muzyki świeckiej zostaje tu nieco uproszczony, a skomplikowana, przesycona dysonansami polifonia ¬– złagodzona. Harmonia nie jest aż tak gęsta, a współbrzmienia aż tak wyrafinowane. Niemniej muzyka na tyle przykuwa uwagę, że trudno byłoby wykorzystać ją jako liturgiczny utwór użytkowy. Zapewne dlatego Responsoria przez całe stulecia nie były wykonywane, a w repertuarze koncertowym pojawiły dopiero w drugiej połowie XX wieku, kiedy po raz pierwszy opublikowane zostały drukiem.

Muzyka księcia Carla Gesualda da Venosa, wybitnego przedstawiciela manieryzmu, mordercy swojej żony i jej kochanka, zajmuje szczególne miejsce w sercach członków La Compagnia del Madrigale. Włoscy muzycy, jak nikt inny, wykonują ją z niebywałą swobodą i finezją, które łączą z głębokim zrozumieniem retoryki muzycznej i dbałością o wszystkie detale. Nic dziwnego: charyzmatyczni artyści od wielu lat zajmują się badaniem muzyki renesansowej i barokowej, a doświadczenie estradowe zdobywali w tak znakomitych zespołach, jak La Venexiana czy Concerto Italiano. Dotychczasowy dorobek fonograficzny sześcioosobowej grupy to dziewięć płyt, z których każda wyróżniona została co najmniej jedną ważną nagrodą (Diapason d’Or, Gramophone Editor’s Choice, Choc de Classica, Gramophone Classical Music Award, Preis der Deutschen Schallplattenkritik). Krytycy z nieczęsto spotykanym entuzjazmem zachwycają się "piekielną precyzją" techniczną, połączoną z "wewnętrzną swobodą, nierównomiernością, osobistym pulsem".

W grudniu 2017 roku La Compagnia del Madrigale olśnili gdańską publiczność interpretacjami madrygałów Carla Gesualda. Nadchodzący koncert włoskiej grupy będzie nie tylko wspaniałym wydarzeniem artystycznym, lecz także przeżyciem duchowym. Dodatkowym atutem wielkopiątkowej medytacji przy dźwiękach Responsoriów (19 kwietnia) będzie miejsce koncertu – niezwykłe wnętrze Dworu Artusa.

materiały prasowe

Zobacz więcej na temat: Actus Humanus
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Filip Berkowicz: Actus Humanus opiera się na jutrzniach

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 09:00
- Program festiwalu w głównej mierze zasadza się na trzech ciemnych jutrzniach, które zaprezentujemy podczas trzech dni Triduum Paschalnego. W Wielki Czartek i Wielką Sobotę przedstawimy dzieła twórców francuskich, a centralnym punktem będzie wykonanie kompletu responsoriów Carla Gesualda - mówił w Dwójce dyrektor artystyczny wiosennej odsłony festiwalu Actus Humanus.
rozwiń zwiń