X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Fabio Biondi: Vivaldi musiał być narcyzem

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 20:37
- Spodziewam się na podstawie jego twórczości, że Vivaldi musiał być człowiekiem trudnym i dumnym. Choć był księdzem, w jego muzyce nie czuć spokoju, jaki daje wiara w wieczność. Przeciwnie – przenika ją nerwowość i dążenie do doskonałości tu i teraz - mówił założyciel zespołu Europa Galante.
Audio
  • Fabio Biondi o muzyce Antonia Vivaldiego (Filharmonia Dwójki)
  • Z Filipem Berkowiczem, dyrektorem artystycznym festiwalu Actus Humanus/Nativitas 2019, rozmawia Magdalena Łoś (Filharmonia Dwójki)
Fabio Biondi
Fabio BiondiFoto: James Rajotte/materiały prasowe Actus Humanus

Europa Galante fot. z archiwum zespołu.jpg
Klimat dawnej Italii w Gdańsku. Actus Humanus Nativitas

Fabio Biondi, wraz z zespołem Europa Galante, w środę (11.12) zainaugurował bożonarodzeniową odsłonę festiwalu Actus Humanus/Nativitas 2019, wykonując komplet skrzypcowych koncertów La Stravaganza Antonia Vivaldiego. W rozmowie z Dwójką dyrygent zaznaczył, że chociaż koncerty skrzypcowe włoskiego kompozytora nie są utworami charakterystycznymi dla Bożego Narodzenia, jednak ten repertuar wprowadza pozytywny nastrój, tym samym wpisując się w radosny charakter świąt.

Fabio Biondi podkreślił, że zbiór koncertów wirtuoza skrzypiec niesie ze sobą pewne trudności dla wykonawcy. Biorą się one z dość monotonnego języka muzycznego Antonio Vivaldiego. Wyzwaniem jest więc takie wykonanie każdego koncertu, aby wyraźnie odróżniał się od pozostałych. - To typowe dla muzyki włoskiej. Na szczęście koncerty z La Stravaganzy mogą się bardzo od siebie różnić, jeśli odpowiednio się do nich podejdzie. Jest tu i Vivaldi młody, piszący instynktownie i zamaszyście, jest i Vivaldi głęboki i refleksyjny. Mamy jednak do czynienia z muzyką wirtuozowską, co sprawia, że wykonawca nie może pozwolić sobie na potknięcia, ponieważ słuchacze natychmiast je zauważą - zaznaczył.

Fabio Biondi mówił również o tym, czy muzyka może odzwierciedlać osobowość kompozytora, opowiadał o kolejnych projektach Europy Galante, a także doradzał, jak uniknąć rutyny. Dowiedzieliśmy się również, jakie jest artystyczne motto dyrygenta.

W przerwie gdańskiego koncertu spotkaliśmy się również z Filipem Berkowiczem, dyrektorem artystycznym festiwalu Actus Humanus/Nativitas 2019 (rozmowę przeprowadziła Magdalena Łoś).

***

Rozmawiała: Klaudia Baranowska

Goście: Fabio Biondi

Data emisji: 11.12.2019

Godzina emisji: 21.00

Materiał wyemitowano w audycji Filharmonia Dwójki.

am/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fabio Biondi: trzeba opowiedzieć prawdziwą historię "Korsarza"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 13:15
- Co prawda każdy ma możliwość przeczytać co nieco na Wikipedii, czy innym portalu, ale to wszystko są wiadomości bardzo fragmentaryczne. Może nie nieprawdziwe, ale na pewno nie dokładne - mówił w Dwójce dyrygent, który poprowadził wykonanie opery Verdiego na festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń