Finał Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 22:00
W specjalnym wydaniu "Filharmonii Dwójki" transmitowaliśmy koncert finalistów Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina, który odbył się w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Audio
  • Rozmowa z Katarzyną Popową-Zydroń, przewodniczącą jury Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina (Filharmonia Dwójki)
  • Rozmowa z uczestnikami: Adamem Kałduńskim, Tomaszem Marutem, Vietem Trungiem Nguyenem i Piotrem Pawlakiem (Filharmonia Dwójki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Lumia Studio

W roku XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie Program 2 Polskiego Radia aktywnie przygotowuje słuchaczy do tego wydarzenia. Jednym z etapów, które warto śledzić za naszym pośrednictwem, jest Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, tzw. "mały" Konkurs Chopinowski, organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Zobacz więcej >>>

Pierwszego dnia koncertów finałowych (7.02) usłyszeliśmy Adama Kałduńskiego, Tomasza Maruta, Vieta Trunga Nguyena i Piotra Pawlaka. Kolejnego dnia (8.02) utwory Fryderyka Chopina wykonają Piotr Alexewicz, Zuzanna Pietrzak, Mateusz Tomica i Maciej Wota.

Większość finalistów zdecydowała się na wykonanie Koncertu e-moll Fryderyka Chopina. Jedynie troje uczestników wybrało Koncert f-moll. Według przewodniczącej jury Katarzyny Popowej-Zydroń każda z tych kompozycji ma różny stopień trudności: pierwszy jest bardziej wirtuozowski, natomiast drugi jest znacznie bardziej skomplikowany dramaturgicznie. - Wydaje mi się, że młodzi wybierają ten bardziej wirtuozowski e-moll, bo łatwiej mogą się popisać. Ja osobiście wolę Koncert f-moll, wydaje mi się ciekawszy i bardziej dramatyczny - wyznała.

Zobacz też: Kulisy Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego>>>

Zdaniem Katarzyny Popowej-Zydroń, wiele jeszcze może się zmienić podczas koncertu finalistów, zwłaszcza, jeśli pianiści nie są dobrze przygotowani do gry z orkiestrą. - Zdarza się na konkursach, że uczestnicy koncentrują się na I i II etapie, a koncert finałowy zostaje trochę zignorowany. Niewątpliwie, koncert jest ukoronowaniem, jednak doświadczenie z poprzednich etapów pozostaje w jurorach i już mniej więcej wiemy, kto kim, jest. Koncert to jest też inny Chopin. To już jest styl brillant bardziej, a wszystkie najgłębsze treści, które można pokazać, są w drugim etapie - podkreśliła.

Podczas audycji zaprezentowaliśmy również rozmowy z uczestnikami: Adamem Kałduńskim, Tomaszem Marutem, Vietem Trungiem Nguyenem i Piotrem Pawlakiem.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadziła: Klaudia Baranowska

Data emisji: 7.02.2019

Godzina emisji: 19.00

am

Czytaj także

Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 17:03
Program 2 Polskiego Radia zaprosił do śledzenia Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. To tzw. "mały konkurs", organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń