Marcin Świątkiewicz: przełom XVI i XVII wieku jest najciekawszy

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 20:15
- To był jeden z najbardziej interesujących momentów w historii kultury, a na pewno w historii muzyki. I przy okazji jeden z moich ulubionych okresów - opowiadał polski kompozytor, klawesynista i pedagog w Programie 2 Polskiego Radia.
Audio
  • Rozmowa z dyrygentem i klawesynistą Marcinem Świątkiewiczem (Filharmonia Dwójki)
Marcin Świątkiewicz
Marcin Świątkiewicz Foto: Grzegorz Śledź / PR2

Marcin Świątkiewicz w rozmowie wrócił do 2016 roku, kiedy to odbył się koncert poświęcony twórczości Adama Jarzębskiego podczas Kromer Festival w Bieczu. Marcin Świątkiewicz poprowadził wówczas Capellę Cracoviensis.

- Wszystkie kompozycje Jarzębskiego są aranżacjami utworów wokalnych i założenie koncertu było wręcz zbyt proste. Trzeba było trochę się pomęczyć, żeby złamać wzór. Każdy utwór Jarzębskiego był poprzedzony oryginalnym włoskim motetem lub madrygałem, będącym kanwą utworów twórcy barokowego - opowiadał gość audycji.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której Marcin Świątkiewicz opowiadał m.in. o wyjątkowości kompozycji Adama Jarzębskiego.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Grzegorz Dąbrowski

Gość: Marcin Świątkiewicz (kompozytor, klawesynista, pedagog)

Data emisji: 6.05.2020

Godzina emisji: 19.30

Zobacz więcej na temat: muzyka klasyczna barok rozmowa

Czytaj także

José Maria Florêncio odkrywa małą polską Japonię

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 17:50
– To miejsce, które trudno dostrzec na mapie Polski – mówił dyrygent, altowiolista i kompozytor o Starej Wsi w sercu malowniczego Przedborskiego Parku Krajobrazowego.
rozwiń zwiń