Marek Toporowski: Ody Purcella i Haendla zawierają element osobisty i ciepły

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 22:28
- Są to utwory okolicznościowe, bardzo piękne. To przyjemna muzyka do słuchania dla dzisiejszego odbiorcy - mówił znakomity polski klawesynista, wspominając koncert zatytułowany "Muzyka dla Angielskich Królowych" z dziełami Henry'ego Purcella i Georga Friedricha Haendla, który odbył się 24 maja 1998 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Audio
Marek Toporowski
Marek ToporowskiFoto: PR2/Grzegorz Śledź

Marek Toporowski jest pedagogiem, klawesynistą, prowadzącym zespoły specjalizujące się w wykonawstwie muzyki barokowej, a także założycielem zespołu Concerto Polacco. Muzyk w rozmowie wspominał m.in. lata 90., w których muzyka dawna w Polsce przeżywała swój renesans.

- Dla mnie były to lata pełne optymizmu. Byłem stosunkowo młodym wykonawcą, przed którym kariera stała otworem. Ale też sięgnięcie po to wykonawstwo historycznie poinformowane sprzęgło się ze zmianami politycznymi i otwarciem Polski na sferę wolności i demokracji - podkreślił klawesynista.

Zobacz też: Ulubione nagrania z kolekcji Marka Toporowskiego >>>

Dodał, że dla jego zespołu Concerto Polacco lata 90. były czasem szeroko zakrojonej działalności. - Po okresie, kiedy Concerto Polacco działało jako mały zespół, gdzieś w okolicach 1995 roku zaczęliśmy przygotowywać większą ilość projektów z udziałem Chóru Kameralnego Sine Nomine. To w konsekwencji doprowadziło do tego, że powstał cykl koncertów oratoryjnych, który nazywał się "Arcydzieła Muzyki Oratoryjno-Kantatowej". Wykonywaliśmy "Mesjasza" Haendla, "Wielką mszę h-moll" Bacha. Często były to pierwsze wykonania polskie na dawnych instrumentach - opowiadał gość audycji.

Marek Toporowski podkreślił jednak, że orkiestrową muzykę baroku zaczęto grać w sposób historyczny dzięki zespołowi Fiori Musicali, założonemu jeszcze w latach 80. przez Martę i Zygmunta Kaczmarskich. - My chyba należymy do drugiej fali, która wprowadziła muzykę dawną do regularnego obiegu koncertowego. Właściwie po kilku latach naszej działalności nie było to już coś dziwacznego, lecz stało się nieodłącznym elementem życia koncertowego w Polsce.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadzi: Joanna Grotkowska

Gość: Marek Toporowski (instrumentalista, dyrygent, kameralista, nauczyciel akademicki)

Data emisji: 13.05.2020

Data emisji: 19.30

Czytaj także

John Butt: wskrzeszanie muzyki dawnej to droga w przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 12:55
- Wydaje mi się, że skończyły nam się pomysły na nową muzykę i dlatego musimy cofnąć się do przeszłości. Wykonawstwo historyczne jest jednym ze sposobów powrotu do korzeni naszej kultury – mówił w Dwójce ceniony dyrygent.
rozwiń zwiń