John Butt: wskrzeszanie muzyki dawnej to droga w przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 12:55
- Wydaje mi się, że skończyły nam się pomysły na nową muzykę i dlatego musimy cofnąć się do przeszłości. Wykonawstwo historyczne jest jednym ze sposobów powrotu do korzeni naszej kultury – mówił w Dwójce ceniony dyrygent.
Audio
  • John Butt o roli wykonawstwa historycznego w muzyce współczesnej (Filharmonia Dwójki)
John Butt
John ButtFoto: mat. prasowe

John Butt_zdjęcie 1200.jpg
John Butt: miłość u Purcella jest jasna i błyszcząca

Z Johnem Buttem rozmawialiśmy w przerwie koncertu na festiwalu Misteria Paschalia. - Wykonawstwo historyczne ma dziś sens tylko wtedy, jeśli będzie oddziaływać na słuchaczy. Muzyka dawna będąca częścią naszej tradycji staje się w ten sposób naszą muzyką współczesną. Dzięki temu nigdy nie będzie przeszłością a teraźniejszością – stwierdził dyrygent grupy Dunedin Consort, której muzycy zaprezentowali podczas koncertu m.in. oratorium "Mesjasz" Georga Friedricha Händla.

- To niezwykle doniosłe dzieło w tradycji Zachodu. Jeżeli tylko mogę, wykonuję jakąś konkretną pełną wersję tego oratorium. Tę, którą zaprezentowaliśmy na festiwalu była wykonana w XVIII wieku w Londynie i zapoczątkowała brytyjską historię "Mesjasza". W stosunku do pierwotnej wersji irlandzkiej, Händel dostosował to wykonanie do możliwości głosowych śpiewaków, a zmiany wprowadził też autor libretto – powiedział John Butt.

Przypomniał, że ówczesna londyńska publiczność dość chłodno przyjęła "Mesjasza" być może z uwagi na fakt, że było to oratorium biblijne oparte zarówno na Starym jak i Nowym Testamencie. - Bardzo szybko jednak stało się ono wyznaniem wiary kościoła anglikańskiego – dodał dyrygent.

Dlaczego angielska muzyka XVIII wieku jest dla dyrygenta jednym z największych skarbów europejskiej sztuki? Czy nadal pozostaje w cieniu muzyki włoskiej i francuskiej? Na czym polegają główne różnice między muzyką angielską a kontynentalną? Zapraszamy do wysłuchania nagrania wywiadu.

***

Rozmawiał: Marcin Majchrowski

Gość: John Butt (dyrygent)

Data emisji: 2.04.2018

Godzina emisji: 20.50

Rozmowa została wyemitowana w audycji Filharmonia Dwójki.

mko/bch

Czytaj także

George Petrou: nie da się skrytykować "Arminia” Händla

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 12:53

- Nie ma w tym utworze niczego, co można byłoby wyciąć. Nic się nie ciągnie, nie trwa dłużej niż powinno. Pod względem proporcji to jedna z najlepiej napisanych oper Händla - oceniał w Dwójce grecki dyrygent.

rozwiń zwiń
Czytaj także

"Arie Farinellego są dla śpiewaczki jak ciężki maraton"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 12:00
Kastrat miał struny głosowe zbliżone do kobiecych, ale płuca mężczyzny. Czy współczesne śpiewaczki mogą osiągnąć podobną siłę, barwę i skalę głosu? - Staramy się śpiewać najlepiej, jak potrafimy, ale nigdy im nie dorównamy – mówiła słynna szwedzka śpiewaczka Ann Hallenberg.
rozwiń zwiń