"Święto wiosny". Muzyczna opowieść o potędze natury

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 09:52
Inauguracja nowego sezonu artystycznego 2019/2020 w Filharmonii Narodowej zostanie zapamiętana na długo. Nie tylko za sprawą świetnego wykonania "Święta wiosny" Igora Strawińskiego, ale również "deseru" - pisano po pierwszym w sezonie koncercie maestro Andrzeja Boreyki jako nowego dyrektora artystycznego Narodowej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kucher Serhii/shutterstock

Program

Karol Szymanowski Veni Creator op.57 na sopran, chór mieszany, organy i orkiestrę, Igor Strawiński Le sacre du printemps;

wyk.: Vesin Ewa ; Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Andrzej Boreyko

Inauguracja sezonu artystycznego Filharmonii Narodowej 2019/2020 (Warszawa, Filharmonia Narodowa, Sala Koncertowa 2019-10-05)

***

Już sam wybór repertuaru inauguracji - niemal wyłącznie XX-wiecznego, od Veni Creator Szymanowskiego, przez III Koncert fortepianowy Bartoka, do Strawińskiego - był mocny i znaczący. Najsłynniejsze dzieło tego ostatniego zaprezentowano w "oprawie" dwóch muzycznych skrajności, wskazujących na szerokie konteksty Święta wiosny. Jego introdukcja, według słów samego Strawińskiego, przedstawia odnawiającą się naturę i nasz lęk w konfrontacji z jej potężną siłą.

Analogiczny obraz znajdujemy na początku oratorium Stworzenie świata Josepha Haydna - stąd pomysł, aby poprzedzić Święto wiosny fragmentem prologu do oratorium Haydna. A ponieważ premiera baletu w maju 1913 roku w Paryżu została zapamiętana jako jeden z największych artystycznych skandali świata, ten kontekst został również twórczo wykorzystany w propozycji na bis. Kilka osób z publiczności opuściło ostentacyjnie swoje miejsca...

Zapraszam do "Filharmonii Dwójki" w piątek, 15 maja po godz. 19.00.

Moim i Państwa gościem był maestro Andrzej Boreyko.

Joanna Grotkowska


Czytaj także

Chopin w Zakopanem: improwizacje jazzowe i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2010 11:27
W Zakopanem w niedziele rozpoczynają się XXXIII Dni Muzyki Karola Szymanowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agata Zubel i pieśni księżniczki. Festiwal "Łańcuch" 2017

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 16:01
W "Filharmonii Dwójki" posłuchamy koncertu z Festiwalu Witolda Lutosławskiego "Łańcuch". W programie: dzieła patrona festiwalu oraz m.in. pieśni K. Szymanowskiego. 
rozwiń zwiń