Dawid Runtz: "Koncert d-moll" Dopplera jest niezwykle efektowny

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 20:54
- To są znakomici artyści. Zawsze Polska Orkiestra Radiowa kojarzyła mi się z zespołem, który wykonuje muzykę współczesną albo utwory zapomniane, polskie. Trochę obawiałem się jak będzie ze stylistyką klasyczną, ale bardzo się myliłem - wspominał w rozmowie poprzedzającej retransmisję koncertu sprzed dwóch lat dyrygent Dawid Runtz.
Audio
Dawid Runtz
Dawid RuntzFoto: PMFCO/mat. Polskiej Opery Królewskiej

W marcu 2018 roku, 26-letni wówczas dyrygent, po raz pierwszy poprowadził Polską Orkiestrę Radiową. Z muzykami miał jednak okazję poznać się wcześniej. - Jako studenci prof. Antoniego Wita na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina mieliśmy seminaria z Polską Orkiestrą Radiową - opowiadał.

Kompozycją otwierającą koncert były Twory Prometeusza Ludwiga van Beethovena. To niemal zapomniana kompozycja. - Do tej pory nie znałem tego utworu i bardzo się ucieszyłem, że miałem okazję go dobrze przestudiować i poprowadzić na koncercie - przyznał dyrygent. - To jest efektowne rozpoczęcie.


Antoni Wit 1200.jpg
Antoni Wit wspomina koncert z rosyjskimi mistrzami

Głównym punktem programu w opracowaniu maestro Runtza była V Symfonia B-dur Schuberta. - Ta symfonia jest pogodna w stylu klasycznym, nawet można powiedzieć, że w stylu wiedeńskim. Schubert bardzo dużo czerpie z Mozarta, zwłaszcza jeżeli chodzi o stronę formalną - przybliżał kompozycję dyrygent.

Także trzeci utwór, Koncert d-moll na 2 flety i orkiestrę Dopplera, ze względu na osobiste zamiłowania, był dla Dawida Runtza znaczący. - Franz Doppler był z pochodzenia Polakiem, również on i jego brat, to byli fleciści - opowiadał gość programu. - Bardzo dobrze znał flet jako instrument i jego możliwości techniczne. - zaznaczył Dawid Runtz, który także 12 lat grał flecie. - Cieszyłem się, że ten utwór na dwa flety znalazł się w programie z tak znakomitymi artystami.

Koncert orkiestry Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Dawida Runtza, soliści: Agata Długosz, Łukasz Długosz - flety (Warszawa, 1.03.2018)

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Rozmawiała: Klaudia Baranowska

Audycja: Filharmonia Dwójki

Gość: Dawid Runtz (dyrygent)

Data emisji: 25.05.2020

Godzina emisji: 19.30


Czytaj także

Łukasz Borowicz: o Józefie Brzowskim nikt nie pamięta

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 08:00
- Grande Symphonie Dramatique to symfonia profesorska, pokazująca wszystko, co można w takiej wielkiej symfonii - mówił dyrygent Łukasz Borowicz o zapomnianym utworze Józefa Brzowskiego, którego dzieła wysłuchaliśmy w poniedziałkowej (23.03) "Filharmonii Dwójki".
rozwiń zwiń