Tomasz Bugaj i mistrzowie harfy

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 21:42
- Prof. Helga Storck była pomysłodawczynią festiwalu harfowego, który ukazuje ten instrument w najrozmaitszym świetle: od średniowiecznej prostej harfy, poprzez harfę celtycką, aż po harfę w wielkiej orkiestrze symfonicznej – mówił w Dwójce dyrygent Tomasz Bugaj.
Audio
  • Z dyrygentem Tomaszem Bugajem rozmawia Grzegorz Dąbrowski (Filharmonia Dwójki)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: melnikof/Shutterstock.com

Wojciech Michniewski 1200.JPG
Wojciech Michniewski: ta wersja Rossiniego jest niesamowita

Okazją do rozmowy z dyrygentem, profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, był przypomniany w Dwójce koncert z 2016 roku. Tomasz Bugaj poprowadził wówczas Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, a solistą wieczoru był Xavier de Maistre. Koncert ten wieńczył VIII Międzynarodowy Festiwal Harfowy.

- To znakomity artysta, wspaniały wirtuoz. Kiedy spotkaliśmy się pierwszy raz, przed próbą, Xavier był bardzo zmęczony po koncertach, na których grał zupełnie inny repertuar, ale mistrzostwo i doświadczenie sprawiły, że bardzo szybko nadrobił ewentualne zaległości – wspominał gość "Filharmonii Dwójki". Jak dodał, prof. Helga Storck zawsze starała się zapewnić festiwalowym koncertom, zwłaszcza tym finałowym, wybitnych artystów o najwyższej światowej randze.

Tomasz Bugaj opowiadał również o kompozycjach, które znalazły się w programie owego wieczoru. Jedną z nich był V Koncert na harfę i orkiestrę Jeana-Baptiste’a Krumpholza. Jak przypomniał, twórca ten jest "kimś w rodzaju Paganiniego dla harfistów".

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Grzegorz Dąbrowski

Gość: prof. Tomasz Bugaj (dyrygent, pedagog)

Data emisji: 2.06.2020

Godzina emisji: 19.30


Czytaj także

Piotr Alexewicz: kontakt z publicznością jest najważniejszy

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 13:52
- Cenię to, kiedy mogę wyjść na estradę i podzielić się muzyką z ludźmi, którzy są na sali. Również atmosfera koncertu wpływa na mnie znacząco i właściwie głównie to składa się na interpretację - mówił na antenie Dwójki pianista Piotr Alexewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tamara Granat: dzieci słuchają tego utworu z zapartym tchem

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 21:16
- Dzieci to bezkompromisowa publiczność. Dziecko mówi to, co myśli, jest spontaniczne i to jest fantastyczne. W "Karnawale zwierząt" na dwa fortepiany i orkiestrę Camille Saint-Saëns tak cudownie scharakteryzował wszystkie postaci, które tam występują, że utwór ten jest bardzo często wykonywany dla dzieci - mówiła w audycji "Filharmonia Dwójki" pianistka.
rozwiń zwiń