NOSPR wraca do koncertowania!

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 13:46
W audycji wysłuchaliśmy transmisji pierwszego koncertu w formule online z cyklu "NOSPR kameralnie". W programie m.in. Koncert fortepianowy Mozarta, który wykona kwartet smyczkowy. Na stronie Dwójki można było także obejrzeć streaming wideo wydarzenia.
zdj. il.
zdj. il.Foto: Shutterstock.com/SirChopin

NOSPR 1200.jpg
NOSPR powraca. Ewa Bogusz-Moore: muzycy już się stroją

To będzie wyjątkowe zakończenie bardzo nietypowego sezonu koncertowego. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia wraca do grania koncertów, chociaż w pierwszych tygodniach muzycy zagrają dla… pustej sali. Publiczność będzie mogła uczestniczyć w koncertach za pośrednictwem internetu.

Pierwszy koncert online odbył się w czwartek 11 czerwca. - Od dawna nie czekaliśmy na żaden koncert z taką niecierpliwością jak na ten – pierwszy po tak długiej przerwie. Muzycy NOSPR wracają na estradę, muzyka wraca do naszej cichej przez ostatnie tygodnie siedziby. To dla nas niezwykle wzruszający i radosny moment – mówiła Ewa Bogusz-Moore, dyrektor naczelna i programowa NOSPR.

Na koncerty w formule znanej z przeszłości, przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać. Pandemia, która na długie tygodnie pozbawiła orkiestrę możliwości bezpośredniego spotkania z publicznością, skłoniła NOSPR do przedefiniowania wielu aspektów koncertowej tradycji. Muzycy rozmieszczeni będą na scenie z zachowaniem wymaganego dystansu, zabrzmi jedynie repertuar kameralny, a melomani zasiądą do słuchania na własnej kanapie – takie będą najbliższe koncerty Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

***

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart Koncert fortepianowy c-moll KV 491 (oprac. na Kwartet smyczkowy), Józef Wieniawski Kwartet smyczkowy a-moll op. 32

wyk. Nikola Frankiewicz – skrzypce, Grzegorz Witek – skrzypce, Beata Raszewska – altówka, Łukasz Tudzierz – wiolonczela, Aleksander Mazanek – kontrabas, Zbigniew Raubo – fortepian

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Andrzej Sułek

Data emisji: 11.06.2020

Godzina emisji: 19.00

Zobacz więcej na temat: kwartet smyczkowy koncert
Czytaj także

Messages Quartet: stawiamy na siłę emocji bez zbędnej egzaltacji

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 10:00
- Mamy świadomość, że sama muzyka to dziś za mało, żeby zaistnieć, ale sukces sam w sobie nie jest naszym celem - mówiły w Dwójce Małgorzata Wasiucionek oraz Oriana Masternak, członkinie kwartetu smyczkowego.
rozwiń zwiń