Maraton Beethovenowski - kulminacja: dzieła symfoniczne

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 14:30
W "Filharmonii Dwójki" świętujemy 250 rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena. Z tej okazji o godz. 16.00 zabrzmiały znakomite dzieła niemieckiego kompozytora. Były to VIII Symfonia oraz V Koncert fortepianowy w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shuttesrstock/Bogdan Sonjachnyj

"Maraton Beethovenowski". Posłuchaj TUTAJ

1200x660_250lat-Beethoven_01a.jpg
Radiowa Dwójka świętuje 250. urodziny Ludwiga van Beethovena

Program:

Ludwig van Beethoven VIII Symfonia

wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Michael Tabachink (1982.04.30)

Ludwig van Beethoven V Koncert fortepianowy

wyk. Claudio Arrau – fortepian, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Witold Rowicki, (1977-03-25)


Wieki z Beethovenem

16 grudnia przypada 250 rocznica prawdopodobnych urodzin Ludwiga van Beethovena. Z tej okazji Program 2 Polskiego Radia zaprasza na spotkania z twórczością genialnego kompozytora. 16 i 17 grudnia w Dwójce można usłyszeć m.in. wszystkie wielkie dzieła Jubilata – przeważnie w interpretacji polskich artystów lub nagrane w trakcie festiwali w naszym kraju.

Ludwig van Beethoven urodził się prawdopodobnie 16 grudnia 1770 roku w Bonn – prawdopodobnie, bo wiadomo tylko, że 17 grudnia został ochrzczony – a w tamtym czasie chrzczono dzień po narodzinach. W trakcie niespełna 57 lat życia ten genialny kompozytor i pianista, ostatni z tzw. klasyków wiedeńskich, a zarazem prekursor romantyzmu w muzyce, napisał dziewięć symfonii, jedną operę oraz kilkadziesiąt koncertów, uwertur, kantat, sonat i miniatur. Wybrane dzieła z tak bogatego dorobku jednego z największych twórców muzycznych wszech czasów zaprezentuje Program 2 Polskiego Radia. A to wszystko z okazji 250. urodzin kompozytora.

Na antenie

– Przez dwa dni, w środę i czwartek 16-17 grudnia, nadajemy wszystkie wielkie dzieła Jubilata, w tym symfonie i koncerty w zdecydowanej większości wykonane przez polskich artystów lub zarejestrowane w trakcie naszych krajowych festiwali – zapowiada Andrzej Sułek, kierownik redakcji muzycznej Programu 2 Polskiego Radia. Razem będzie to ponad 20 godzin muzyki Wielkiego Mistrza.

Te dwudniowe, muzyczne święto podsumuje Andrzej Sułek w czwartek 17 grudnia o godz. 21.30 w "Rozmowach po zmroku". Gośćmi audycji pod hasłem "Urodzinowy tort na 250 świeczek" będą: Dorota Kozińska – krytyczka muzyczna i operowa oraz Łukasz Borowicz – dyrygent i gospodarz audycji "Karnawał instrumentów" w Dwójce.

Ponadto najbliższe wydanie audycji "Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" poświęcone będzie V Symfonii c-moll op. 67 (na instrumentach współczesnych) Ludwiga van Beethovena. Audycja Jacka Hawryluka z udziałem Doroty Kozińskiej, Andrzeja Sułka i Wojciecha Michniewskiego w sobotę 19 grudnia o godz. 17.00.


***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Andrzej Sułek

Data emisji: 17.12.2020

Godzina emisji: 16.00


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybrano najlepszy "Koncert skrzypcowy" Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 20:55
W pierwszy w tym roku "Płytowym Trybunale Dwójki" ocenialiśmy wykonania "Koncertu skrzypcowego" Ludwiga van Beethovena. Oto wyniki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cykl pieśni do tekstów indyjskiego noblisty Tagorego

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 16:26
W "Filharmonii Dwójki" słuchaliśmy m.in. "Symfonii lirycznej" Alexandra von Zemlinsky'ego w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Alexandra Liebreicha.
rozwiń zwiń