Misteria Paschalia 2021. Koncert "Mattutino de’ Morti"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 17:11
Podczas transmisji przenieśliśmy się do włoskiej Pawii, a dokładniej do Teatro Fraschini. Właśnie tam specjalnie dla Festiwalu Misteria Paschalia został zarejestrowany koncert, podczas którego usłyszeliśmy utwory Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego oraz Davide Pereza.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Anna55555

Program:

Grzegorz Gerwazy Gorczycki Salve Regina (Conductus funebris); Davide Perez Mattutino de’ Morti; Grzegorz Gerwazy Gorczycki In paradisum deducant te angeli (Conductus funebris)

Artyści:

Federico Fiorio – sopran

Marta Redaelli – sopran

Maria Chiara Gallo – alt

Luca Cervoni – tenor

Alessandro Ravasio – bas

Salvo Vitale – bas

Ghislieri Choir & Consort

Giulio Prandi – dyrygent

Misteria Paschalia 2021 (Pawia, Teatro Fraschini 2.04.2021)

***

Dzieło Mattutino de’ Morti autorstwa Davide Pereza – urodzonego w Neapolu włoskiego kompozytora o hiszpańskich korzeniach, a związanego z portugalskim dworem królewskim – uważane jest za najważniejsze dzieło muzyczne XVIII wieku w Portugalii.

Powstały w 1770 roku utwór po raz pierwszy wykonano w tym samym roku podczas pielgrzymki do sanktuarium maryjnego Nossa Senhora do Cabo. Wykonanie oficjum za zmarłych na jej zakończenie było formą upamiętnienia zmarłych pielgrzymów i braci – ta pochodząca ze średniowiecza tradycja została przywrócona w XVIII wieku na prośbę monarchii. Po pierwszym wykonaniu w Nossa Senhora do Cabo Mattutino de‘ Morti weszło do stałego repertuaru Bractwa Świętej Cecylii w Lizbonie i do końca XIX wieku uświetniało organizowane przez nie coroczne obchody ku czci zmarłych.

Klamrą dla dzieła Pereza będą tradycyjnie towarzyszące liturgiom pogrzebowym i za zmarłych antyfony Salve Regina i In paradisum deducant te angeli w opracowaniu krakowskiego kompozytora Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego z jego słynnego Conductus funebris

[Materiały prasowe Festiwalu Misteria Paschalia]

***

Audycja: Filharmonia Dwójki

Prowadziła: Magdalena Łoś

Data emisji: 3.04.2021

Godzina emisji: 15.00Czytaj także

Chirstophe Rousset: Włosi żyją blisko Matki Boskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 18:00
Świadczy o tym popularność tematu "Stabat Mater" w tamtejszej muzyce barkowej, ale też... słynne zawołanie "Mamma mia". Znakomity francuski klawesynista i dyrygent rozmawiał z Magdaleną Łoś w przerwie koncertu na Misteria Paschalia.
rozwiń zwiń