Diamentowa Batuta dla Agnieszki Duczmal [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 22:00
- To dla mnie bardzo wzruszający i zaszczytny moment. Najszczerzej i najmocniej dziękuję Kapitule Polskiego Radia za przyznanie mi tego zaszczytnego wyróżnienia - mówiła Agnieszka Duczmal, odbierając z rąk Prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej Diamentową Batutę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury i rozsławianie polskiej muzyki za granicą.

Oglądaj wideo z uroczystej Gali wręczenia Diamentowej Batuty Agnieszce Duczmal:

Źródło: YouTube Dwójka - Program 2 Polskiego Radia

Agnieszka Duczmal.JPG
Gala wręczenia Diamentowej Batuty - zobacz zdjęcia

- Wszystkie lata Pani pracy artystycznej, wielowątkowe i wielowymiarowe, sytuują Panią jako znakomitą ambasador polskiej kultury muzycznej - mówiła wręczając Diamentową Batutę Agnieszce Duczmal Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. 

Zaznaczyła również, że Agnieszka Duczmal jest wyjątkową, niebywale utalentowaną artystką, która całym swoim zawodowym, ale też prywatnym życiem pokazuje, że muzyka to cały jej świat i sposób na życie. Prezes Polskiego Radia zwróciła też uwagę, że Agnieszka Duczmal jest bardzo zaangażowana i oddana Polskiemu Radiu, które z nawiązką oddaje tę miłość.

- Polskie Radio może poszczycić się zbiorem liczącym prawie 2000 pozycji nagranych przez Orkiestrę Kameralną "Amadeus" pod Pani batutą. Dziękuję za te wszystkie lata pracy w Polskim Radiu i dla Polskiego Radia, dziękuję za Pani dzieło trwale zapisanie w historii polskiej kultury muzycznej - podkreślała podczas laudacji Prezes Agnieszka Kamińska.

- To dla mnie bardzo wzruszający i zaszczytny moment. Najszczerzej i najmocniej dziękuję Kapitule Polskiego Radia za przyznanie mi tego zaszczytnego wyróżnienia. Jestem szczęśliwa - mówiła Agnieszka Duczmal, odbierając Diamentową Batutę. Maestra podkreśliła, że z Polskim Radiem współpracuje już niemal 45 lat.


Agnieszka Duczmal 1200.jpg
Agnieszka Duczmal: dla dyrygenta batuta jest jak smyczek [ZOBACZ WIDEO]

- Batuta jest łącznikiem dyrygentów z muzykami, z ich sercami, wyobraźnią i emocjami. Z serca i wyobraźni płyną emocje, które przekazujemy z tych czarnych kropek, które odczytujemy z partytury. Te czarne kropki i batuta to symbole naszego muzycznego języka, języka, który jest zrozumiały na całym świecie, przez wszystkie narody. Wszyscy wszędzie rozumieją "Amadeusa" i Mozarta, i Orkiestrę. To jest najpiękniejsze przeżycie - podkreślała Laureatka Diamentowej Batuty

Maestra podziękowała wszystkim muzykom Orkiestry Kameralnej "Amadeus", także tym, których już nie ma w zespole. 

Posłuchaj
00:58 11399186_1.mp3 Agnieszka Duczmal otrzymała "Diamentową Batutę". Materiał Agnieszka Jasik (IAR)

Podczas uroczystego wieczoru w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego Laureatka Diamentowej Batuty poprowadziła Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia "Amadeus" – w specjalnym repertuarze, w którym znalazły się najważniejsze dzieła z ponad 50-letniej kariery wybitnej dyrygent.

Więcej o laureatce nagrody Maestrze Agnieszce Duczmal>>>>

Z okazji uroczystości Agencja Muzyczna Polskiego Radia wydała podwójny, przekrojowy album z cyklu "Diamentowe Batuty" – z utworami w wykonaniu orkiestr dyrygowanych przez Agnieszkę Duczmal.

małaszko 1200.jpg
Małgorzata Małaszko: laureaci Diamentowej Batuty mają wielkie zasługi dla muzyki

***

"Diamentowa Batuta" to nagroda indywidualna przyznawana przez Zarząd Polskiego Radia za wybitne kreacje artystyczne, rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą oraz przybliżanie jej milionom słuchaczy Polskiego Radia. Laureatami nagrody są dyrygenci: Jan Krenz, Stefan Rachoń, Stanisław Wisłocki, Antoni Wit, Krzysztof Penderecki, Kazimierz Kord, Stefan Stuligrosz, Jerzy Maksymiuk, Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski, Tadeusz Strugała i Jacek Kaspszyk.

Małgorzata Małaszko-Stasiewicz i Andrzej Sułek o Diamentowej Batucie dla Agnieszki Duczmal

***


Zobacz więcej na temat: koncert Agnieszka Duczmal
Czytaj także

Koncerty 96-lecia: Artur Rubinstein, Henryk Szeryng, Mischa Maisky i Witold Lutosławski

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 15:00
W audycji przypomnieliśmy znakomite dzieła muzyki klasycznej w wykonaniu wybitnych polskich instrumentalistów: Artura Rubinsteina, Henryka Szerynga i Mischy Maisky'ego. Zabrzmiały również utwory dyrygowane przez Witolda Lutosławskiego czy Henryka Czyża.
rozwiń zwiń