REKLAMA

Andrzej Krzanowski - Chopin akordeonu

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 11:22
W ubiegłym roku minęła 20. rocznica śmierci jednego z najciekawszych kompozytorów poprzedniego stulecia.

Andrzej Krzanowski (1951-1990) był twórcą muzyki symfonicznej, kameralnej i wokalno-instrumentalnej, ale jego szczególną specjalnością była muzyka na akordeon. Ten niedoceniany instrument Krzanowski podniósł  do rangi instrumentu koncertowego, tak jak Andrés Segovia – gitarę. Ogromne możliwości ekspresji i piękno dźwięku akordeonu wydobyte przez Krzanowskiego przemieniły pospolitą "cyję" lub "kaloryfer" w "organy XX wieku".

Wśród kompozycji Krzanowskiego wyróżniają się "Audycje" – utwory wokalno-instrumentalne o dużym ładunku emocji i ekspresji. Język tych utworów jest na wskroś awangardowy, ale nie hermetyczny. Dzięki "Audycjom" Krzanowski zyskał miano "romantyka awangardy".

W 1977 roku powstała "Audycja V", multimedialna opera, wykorzystująca grę świateł, projekcje filmowe, akcje teatralne, muzykę elektroakustyczną oraz działania happeningowe, do których wciągana jest publiczność. Są balony, cukierki, zapachy… Dzieło dotąd nie doczekało się premiery. Kompozytor dokonał wyboru materiału muzycznego, tworząc suitę, której prawykonanie miało miejsce podczas 27. Festiwalu Musica Polonica Nova we Wrocławiu.

Zaprasza Agata Kwiecińska.


Program

Sławomir Kupczak Rukola na zespół kameralny

Wiesław Cieniała Amherst Music na głos recytujący i zespół kameralny

Paweł Hendrich Liolit na orkiestrę kameralną (prawykonanie)

Andrzej Krzanowski Suita z Audycji V na sopran, chór i zespół instrumentalny do słów Zbigniewa Doleckiego

Wyk. Anna Rettenbury – recytacja, Chór i Orkiestra Muzyki Nowej, Szymon Bywalec - dyrygent

(Wrocław, 15.05.2010)

 

24 lutego (czwartek), godz. 19:00Zobacz więcej na temat: chopin Wrocław
Czytaj także

Kwiat polskiej awangardy

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2010 17:02
Na retransmisje swoistych "koncertów przebojów" rodzimej muzyki współczesnej zaprasza z okazji 85-lecia Polskiego Radia Joanna Grotkowska.
rozwiń zwiń