"Filharmonia Dwójki": Zakochany Wagner

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2012 21:30
Pieśni pisane pod wpływem uczucia do Matyldy Wesedonck wykonała podczas 15. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena słynna Petra Lang z towarzyszeniem radiowej orkiestry z Berlina pod dyrekcją Marka Janowskiego.

Tradycje Rundfunk Sinfonieorchester Berlin są bardzo długie i bogate, sięgają początków niemieckiej radiofonii, czyli roku 1923. Wśród jej dyrygentów byli tak znakomici artyści jak Sergiu Celibidache albo Eugen Jochum, a od dziewięciu lat funkcję dyrektora artystycznego i głównego dyrygenta sprawuje – urodzony notabene w Warszawie, w 1939 roku – Marek Janowski.

Pierwszą część  - wagnerowską - Marcin Majchrowski nazwał w pisanej na gorąco recenzji "objawieniem".  Wesendonck-Lieder, wyraz namiętnego uczucia Ryszarda Wagnera do Matyldy Wesendonck, muzy i kochanki, w wykonaniu Petrz Lang zabrzmiały wyśmienicie. Dbałość o wyrazistość tekstu i perfekcyja intonacji, bogactwo artykulacji to tylko niektóre zalety tego wykonania. Czy przeniosły się one na nagranie? Warto się o tym przekonać w Dwójce w niedzielny wieczór.

Zaprasza Marek Zwyrzykowski

Program

Richard Wagner Wesendonck-Lieder, Preludium i Miłosna śmierć Izoldy z dramatu muzycznego "Tristan i Izolda"

Ludwig van Beethoven III Symfonia Es-dur op. 55

Wyk. Petra Lang – mezzosopran, Orkiestra Symfoniczna Radia Berlin, Marek Janowski - dyrygent

(Warszawa, 20.04.2011)

5 lutego (niedziela), godz. 19:00

Czytaj także

Czescy klasycy w Genewie

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2011 19:00
Symfoniczne arcydzieła Antonína Dvoraka oraz II Koncert skrzypcowy Bohuslava Martinu zabrzmiały na grudniowym koncercie Orkiestry Szwajcarii Romańskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Symfonia wagnerowska Brucknera

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2011 19:30
Monumentalna "Trzecia" zabrzmi pod batutą Marka Janowskiego. Zapraszamy we wtorek o 19:00.
rozwiń zwiń