Miłość, pożądanie, ekstaza - obejrzyj koncert!

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 17:01
Bośniacka sevdalinka zabrzmi już wkrótce na kolejnym koncercie "Nowej Tradycji" za sprawą Mostar Sevdah Reunion. Tradycyjna muzyka z południa Europy zestawiona będzie z najczystszą nutą mazowiecką.
Audio
  • Rozmowa z Bartoszem Niedźwieckim i Łukaszem Owczynnikowem
Miłość, pożądanie, ekstaza - obejrzyj koncert
Foto: mat.promocyjne

Dziś wieczorem poznamy zwycięzców konkursu Festiwalu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" . Festiwal organizuje Polskie Radio, a koncerty odbywają się w Studiu imienia Witolda Lutosławskiego. Na koncerty konkursowe wstęp jest bezpłatny (początek przesłuchań o 16:00). Zobacz więcej

Koncert wieczorny rozpoczynamy o 20.00 - transmisja na antenie Dwójki oraz - w tym artykule - na naszej stronie internetowej.

Mostar Sevdah Reunion to zespół założony pod koniec lat 90. w celu promowania bośniackiego gatunku "sevdalinka". To tradycyjny styl, którego źródła sięgają trzystu lat. Nazwa pochodzi z języka arabskiego i oznacza w wolnym tłumaczeniu miłość, pożądanie lub ekstazę. W ciągu lat grupa stała się jednym z najważniejszych i najciekawszych zespołów wykonujących muzykę bałkańską na świecie.

Podczas koncertu na Festiwalu "Nowa Tradycja" 2012 na scenie z zespołem gościnnie wystąpi laureatka Grand Prix 2011 – Agata Siemaszko. 

Z połączenia doświadczeń ludowego skrzypka Bartosza Niedźwieckiego i jazzowego kontrabasisty Łukasza Owczynnikowa powstała idea zespołu Mazovian Quintet . Grupa wydobywa to, co najważniejsze w muzyce ludowej: rytm i ekspresję. Dlatego wiodącą rolę pełnią perkusja i kontrabas. Skrzypce ludowe zaś wprowadzają w niepowtarzalną przestrzeń fascynujących melodii a flet dodaje wibrującego uroku. Fortepianowe barwne plamy łączą bogactwo rytmu i melodii. Posłuchaj rozmowy założycieli zespołu z Anną Szewczuk.

To będzie muzyczna podróż przez krainy rytmicznych różnorodności. Od pozornie spokojnych kujawiaków mazowieckich, napiętych obertasów przez pełne szaleństwa oberki do niekończących się mazurków.

Transmisję ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im Witolda Lutosławskiego poprowadzi Anna Szewczuk.

Program

XV Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja

Wyk. Mazovian Quintet (Bartosz Niedźwiecki – skrzypce, Łukasz Owczynnikow – kontrabas, Agnieszka Derlak – flet, Dominik Jaske – perkusja, Michał Załęski – fortepian)

Mostar Sevdah Reunion (Nermin Alukic – śpiew, gitara klasyczna,Gabrijel Prusina – fortepian, Ivan Radoja – skrzypce, Milic Petrovic – gitara, Sandi Durakovic – gitara, Marko Jakovljevic – gitara basowa, Senad Trnovac – perkusja, gościnnie: Agata Siemaszko – śpiew)

19 maja (sobota) godz. 20:00

***

Z okazji 15. edycji festiwalu Polskie Radio wydało wyjątkową płytę : wybór najlepszych nagrań konkursowych, szczególną kronikę folkowego konkursu. Zobacz więcej

Czytaj także

Nowa Tradycja. Antologia polskiego folku

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 16:51
Ta płyta to nie tylko kronika laureatów Konkursu Folkowego, który odbywa się podczas festiwalu Nowa Tradycja. To wybór najlepszych nagrań konkursowych zespołów, które zmieniły oblicze polskiego folku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Się Gra i Čači Vorba - obejrzyj koncert!

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 12:40
Nuta bałkańska, żydowska, rumuńska i polska! Zapraszamy na kolejny koncert Festiwalu "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nowa Tradycja": z Puszczy Zielonej do bałkańskiego twista i rumuńskiego rock'n'rolla

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 12:12
Od czwartku do niedzieli na antenie Dwójki oraz na stronie Programu Drugiego – transmisje festiwalowych wydarzeń. Wczoraj podziwialiśmy m.in. autentycznych muzyków kurpiowskich, dziś zaprezentuje się polsko-ukraińska Čači Vorba.
rozwiń zwiń