X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lang Lang i szklana harmonika

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2012 09:20
Słynny chiński pianista i niezwykły instrument muzyczny będą bohaterami sobotniego wieczoru.
Harmonika szklana
Harmonika szklanaFoto: wikipedia/Vince Flango/domena publiczna

Gdy rozpowszechniły się szklane kieliszki, pojawiła się świadomość tego, że mogą one wydawać czysty krystaliczny dźwięk. Najpierw, gdy tylko szkło ostygło, odkryto, ze na kieliszku można grać, delikatnie weń stukając. Potem odkryto również, że potarcie brzegu zwilżonym palcem również daje dźwięk, którego wysokość zależy od stopnia napełnienia kieliszka: im więcej płynu, tym wyższy ton. Fenomen ten badali słynni renesansowi fizycy: Galileusz i Kirchner.

Na początku XVIII wieku pojawili się muzycy, którzy wykonywali utwory na zestawach kieliszków, w różnym stopniu napełnionych wodą. Najsłynniejszym z nich był słynny kompozytor Christoph Willibald Gluck.

Wybitny wynalazca i eksperymentator – Edison epoki oświecenia – Benjamin Franklin udoskonalił instrument instalując szklane czasze na współśrodkowym pręcie, który wprawiany jest w ruch obrotowy dzięki mechanizmowi takiemu, jaki stosowano jeszcze w XX wieku w maszynach do szycia. Grający przytyka zwilżone opuszki palców do wirujących czasz, co sprawia, że gra jest łatwiejsza. Można uzyskać szybsze przebiegi muzyczne i grę wielogłosową, niczym na fortepianie.

Gra
Gra na harmonice szklanej, fot. wikipedia/Glogger/lic. GNU

Żywot instrumentu był krótki. Choć pisali nań najwybitniejsi twórcy epoki, nie wyłączając Mozarta, ostatni fragment pochodzi z 1835 roku – to scena szaleństwa w Łucji z Lamermoor (partia dziś zwykle wykonywana na flecie). Donizetti nieprzypadkowo wybrał instrumentację: po Europie krążyły pogłoski, że gra na szklanej harmonice powoduje obłęd.

Instrument przywrócono do łask w XX wieku, liczba grających rośnie a doniesienia o niekorzystnym wpływie na układ nerwowy nie potwierdziły się. Za to okazało się, że instrument ma istotnie anielski dźwięk.

Zaprasza Marek Zwyrzykowski

Program

Jörg Widmann Armonica na harmonikę szklaną i orkiestrę

Sergiusz Prokofiew III Koncert fortepianowy C-dur op. 26

Sergiusz Rachmaninow III Symfonia a-moll op. 44

Wyk. Lang Lang – fortepian, Christa Schönfeldinger – harmonika szklana, Orkiestra Symfoniczna Radia Heskiego we Frankfurcie, Paavo Järvi – dyrygent

(Frankfurt, 7.09.2012) 

15 września (sobota), godz. 20.10

* * *

Od 18 września rusza jesienna ramówka Dwójki. Zobacz więcej.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chopin i Mozart po chińsku

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 16:32
Już dziś o godzinie 19:00 na retransmisję kwietniowego koncertu Lang Langa z Orkiestrą Festiwalu Schleswig-Holstein zaprasza Róża Światczyzńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zupa z płetw rekina znika z menu polityków

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2012 15:37
Międzynarodowa organizacja ochrony dzikich zwierząt Wild Aid określiła tę decyzję jako niezwykle istotną dla walki o przetrwanie rekinów.
rozwiń zwiń