Węgierski Lutosławski w świątyni Chopina

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 11:00
Jeden z koncertów tegorocznej Warszawskiej Jesieni poświęcony został niemal w całości György Kurtágowi. Na retransmisję występu słynnego Ensemble InterContemporain w warszawskim Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina zapraszamy w czwartkowy wieczór.
Gyrgy Kurtg
György KurtágFoto: info.bmc.hu

Od odejścia Witolda Lutosławskiego György Kurtág stał się być może jedynym, a bez wątpienia najznakomitszym przedstawicielem wschodnioeuropejskiego modernizmu. Bezkompromisowo nowoczesny język melodyczno-harmoniczny łączy on konsekwentnie z klasycznym stosunkiem do formy i wysublimowaną ekspresją, pozostając jednocześnie obojętnym wobec postmodernistycznych zabaw czy eksperymentalnych fajerwerków brzmieniowych lub konceptualnych. Publiczność tegorocznej Warszawskiej Jesieni miała okazję usłyszeć kilka klasycznych i mniej znanych pozycji z dorobku dobiegającego dziewięćdziesiątki (i wciąż aktywnego twórczo!) mistrza, a także kompozycje młodszych Polaków, którzy bez wątpienia mogliby uznać Kurtága za swojego patrona.

Program:

György Kurtág Hommage a J.S.B na obój; trio smyczkowe,;3 Duety z cyklu 8 Duetów; Cztery Kaprysy na sopran i zespół kameralny; In memoriam György Kroó; Doloroso - for the Garzulys; Virág az ember, Cztery pieśni do poematów Anny Achmatowej;

Lidia Zielińska Ukiyo na 19 instrumentów;

Tadeusz Wielecki Punkty słyszenia na zespół kameralny ;

Stanisław Bromboszcz Con tensione na zespół kameralny;

Wyk. Anu Komsi - sopran, ensemble InterContemporain, Patrick Davin - dyrygent

(23.09.2012)

18 października (czwartek), godz. 19.30

Czytaj także

Tadeusz Wielecki zaprasza na Warszawską Jesień

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 15:06
W ubiegłym roku dominowała na festiwalu muzyka, która głos zabierała i mówiła o sprawach ważnych. W tym roku programimprezy też poświęcony jest głosowi, ale rozumianemu inaczej...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podsumowanie Warszawskiej Jesieni. Co warto... zapomnieć?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 16:00
Podsumowanie Warszawskiej Jesieni 2012 przedstawiła Ewa Szczecińska, która nie tylko opowiadała o tym co w tym roku było wyjątkowo piękne, ale także o tym co warto jak najszybciej zapomnieć.
rozwiń zwiń