Panichida - bizantyjskie nabożeństwo za dusze zmarłych

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 15:41
Hymnografowie Kościoła prawosławnego ułożyli najbardziej poruszające nabożeństwo żałobne, które jest prawdziwą skarbnicą głębokiej myśli duchowej.
Byzantion i Antoni PIlch
Byzantion i Antoni PIlchFoto: Archiwum Festiwalu "Pieśń Naszych Korzeni"/Anna Kaplita

Od najwcześniejszych czasów chrześcijaństwa, kiedy jeden z wiernych umierał, dającemu życie Bogu śpiewano psalmy i hymny. Jednak główne części nabożeństwa pogrzebowego, jakie jest dziś odprawiane, wywodzą się z V wieku. Z upływem czasu stało się ono jednym z najbardziej uniwersalnych, dramatycznych i emocjonalnych nabożeństw. Jest przykładem tego, w jaki sposób prawosławna teologia wpływa na kształtowanie zdrowego rozumienia i prawdziwej natury życia oraz śmierci.

Psalmy i hymny są wyrazem radości. Według apostolskiego słowa: "Weseli się kto? Niech śpiewa pieśni" (Jakub 5:13). Dlatego właśnie nad zmarłym wykonujemy psalmy, które "prowadzą nas do odwagi, nie do rozpaczy nad śmiercią naszego brata" (św. Jan Chryzostom, "O świętych męczennicach dziewicach Weronice i Prosdoce i ich matce Domnie"). "Wraz z doskonałymi duszami sprawiedliwych, daj pokój duszy Twojego sługi, o Zbawco, i zachowaj ją w żywocie błogosławionym, które jest u Ciebie, o Ty, który miłujesz człowieka" (Troparion dla zmarłych).

(wedle programu Festiwalu Pieśń Naszych Korzeni w Jarosławiu)

Zaprasza Justyna Piernik. W audycji znajdzie się również rozmowa z protopsaltą Choru Byzantion, Adrianem Sarbu.

Program

Panichida Bizantyjskie nabożeństwo za dusze zmarłych

Wyk. Chór Byzantion

(Jarosław 22.08.2012)

1 listopada (czwartek), godz. 23.30

Zobacz więcej na temat: kościół prawosławny pierniki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pieśń Naszych Korzeni w Jarosławiu – dźwięk i galeria!

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 13:39
– Pieśń Naszych Korzeni pokazuje coś, co tkwi głęboko w naszej kulturze, a co nie jest zamkniętym rozdziałem. Coś, co pozwala tworzyć dalej dzisiejszą poezję i muzykę – powiedział Maciej Kaziński, dyrektor Festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jordi Savall: muzyka przenosi nas w duchową przestrzeń

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 17:51
Niezwykłym akcentem zakończonego właśnie XX Festiwalu "Pieśń Naszych Korzeni" w Jarosławiu był występ Jordiego Savalla, jednego z najwybitniejszych interpretatorów muzyki dawnej. Koncert poświęcony był pamięci Montserrat Figueras, znakomitej katalońskiej śpiewaczki i jego zmarłej w 2011 roku żony.
rozwiń zwiń