Actus Humanus w radiowej Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 15:00
Na naszej antenie, prosto z gdańskiego Festiwalu Actus Humanus - współorganizowanego przez Program 2 Polskiego Radia - transmitowaliśmy koncerty oraz przedstawialiśmy relacje naszych dziennikarzy.
Audio
  • Magdalena Łoś o rozpoczynającym się 3. festiwalu muzyki dawnej Actus Humanus (Wybieram Dwójkę)
  • Relacja Klaudii Baranowskiej z dwóch pierwszych dni festiwalu "Actus Humanus" (Poranek Dwójki)
  • Fabio Biondi: przyszłość muzyki klasycznej to obraz (Filharmonia Dwójki)
Zespół Il Complesso Barocco, który wystąpi w finale Actus Humanus
Zespół Il Complesso Barocco, który wystąpi w finale "Actus Humanus"Foto: materiały prasowe (Actus Humanus)

Nadrzędną ideą festiwalu jest prezentacja najważniejszych arcydzieł muzyki dawnej w interpretacji czołowych reprezentantów wykonawstwa historycznego z całego świata.
W roku 2013 w Gdańsku usłyszeliśmy m.in. bożonarodzeniowe arcydzieła włoskie i niemieckie w interpretacji Marii Cristiny Kiehr i Concerto Soave, średniowieczne śpiewy w wykonaniu Marcela Pérèsa i Ensemble Organum, "Wariacje Goldbergowskie" Bacha w niezwykłej aranżacji na sześć viol da gamba, którą zaprezentowała formacja Fretwork oraz recital arii i duetów Vivaldiego w fenomenalnych interpretacjach najważniejszych operowych diw włoskich - Sonii Priny oraz Roberty Invernizzi, którym towarzyszył Il Complesso Barocco pod wodzą charyzmatycznego Alana Curtisa.
Zobacz program festiwalu Actus Humanus >>

Dwójka transmitowała cztery koncerty:

* muzyki Geminianiego w wykonaniu Fabia Biondiego i jego zespołu Europa Galante (10 grudnia, Centrum Świętego Jana).

- Ta muzyka pierwotnie towarzyszyła spektalowi opowiadającemu o walce chrześcjan z muzułmanami - mówił Klaudii Baranowskiej i Magdzie Łoś o "La Fresta Incantata" Fabio Biondi. - Temat dziś bardzo niestosowny. Z drugiej strony nie chcieliśmy pozbawiać muzyki jej pierwotnej funkcji, którą było "wzmacnianie obrazu". Dlatego powstała specjalna współczesna animacja podążająca za dramaturgią kompozycji Geminianiego - dodaje. Więcej w załączonym nagraniu rozmowy.

Klaudia Baranowska zdała także relację z pierwszych dwóch dni "Actus Humanus", podkreślając głęboki smutek, jakim zdawał się być przepojony otwierający festiwal koncert Jordiego Savalla oraz jego przyjaciół z repertuarem z epoki Ludwika XIV.  - Kataloński mistrz wioli da gamba wciąż opłakuje swoją żonę i muzę, Montserrat Figueras. Jak mówi, nauczył się już żyć z tym smutkiem i tym bardziej doceniać te nieliczne radosne chwile - opowiadała w "Poranku Dwójki" wysłanniczka Dwójki do Gdańska.

* renesansowych i barokowych kolęd w ujęciu Huelgas Ensemble pod dyrekcją Paula van Nevela (11 grudnia, kościół św. Jakuba).

* średniowiecznego chorału starorzymskiego w wykonaniu Ensemble Organum (13 grudnia, kościół św. Jakuba)

- recitalu arii i duetów Vivaldiego w fenomenalnych interpretacjach najważniejszych operowych diw włoskich - Sonii Priny oraz Roberty Invernizzi, którym towarzyszył Il Complesso Barocco pod wodzą charyzmatycznego Alana Curtisa.

***
Pierwsza edycja Festiwal Actus Humanus odbyła się w roku 2011. Na przestrzeni zaledwie dwóch lat Miasto Heweliusza gościło tak wybitne osobowości, jak Jordi Savall, Ottavio Dantone, Fabio Biondi, Pierre Hantaï, Pedro Memelsdorff, Antonio Florio, Federico Maria Sardelli, Dominique Visse, Claudio Cavina, Patrizia Bovi, Pino de Vittorio oraz najsłynniejsze na świecie formacje: Europa Galante, I Turchini, Modo Antiquo, Ensemble Clément Janequin, La Venexiana, Ensemble Micrologus, Akadêmia oraz Mala Punica.

/

Czytaj także

Kogo nudzą "Cztery pory roku" Vivaldiego?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 16:00
Czy nazywany "Rudym Księdzem" kompozytor jest tylko powielającym ten sam schemat rzemieślnikiem, czy może twórcą wszechstronnym i oryginalnym? O tym dyskutowaliśmy w audycji "W kontrapunkcie, czyli za i przeciw".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Giuseppe Verdi jest nadal aktualny?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 12:00
Czy w XXI wieku widzimy w Verdim prekursora weryzmu muzycznego, poszukiwacza prawdy o świecie i człowieku? Czy może dzieło twórcy Rigoletta to dziś już tylko zamknięty rozdział historii opery? Na kilka dni przed dwusetną rocznicą urodzin Giuseppe Verdiego rozmawialiśmy o jego dziełach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Górecki w życiu osobistym

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 22:00
- Gdy byliśmy mali, to wraz z bratem po kryjomu słuchaliśmy Beatlesów, bo tacie to by się nie spodobało - o Henryku Mikołaju Góreckim opowiadała w Dwójce jego córka Anna Górecka.
rozwiń zwiń