Krystian Zimerman: nie gram na fortepianie, tylko na sali koncertowej

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 11:00
– Dobrzy akustycy mają coś w rodzaju szóstego zmysłu. A jednym z najlepszych jest Yasuhisa Toyota, autor sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia – mówił w Dwójce pianista Krystian Zimerman, który wystąpił na koncercie inaugurującym działalność nowej siedziby NOSPR.
Audio
  • Krystian Zimerman: nie gram na fortepianie, tylko na sali koncertowej. (PR, 1.10.2014)
Krystian Zimerman
Krystian ZimermanFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Architekt nowej siedziby NOSPR Tomasz Konior powiedział, że dla Krystiana Zimermana wizyta w budynku była dużym przeżyciem. – Rzeczywiście, miałem łzy w oczach, gdy po raz pierwszy wchodziłem do sali – wyznał pianista. – Nie mogłem uwierzyć, że udało mu się uniknąć wszystkich problemów, które obserwowaliśmy wspólnie w innych salach koncertowych, że tak mądrze wszystko rozwiązał i że zostało to zbudowane w takim tempie. Naprawdę fenomenalna historia – cieszył się.

Więcej o otwarciu nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia >>>

Krystian Zimerman namówił Tomasza Koniora do odwiedzenia sal koncertowych w różnych miejscach na świecie, aby wypróbować ich akustykę. – Cenną rzeczą jest zobaczyć błędy innych po to, by nie zrobić ich samemu – powiedział muzyk ze śmiechem. – Miałem już jednak podobną historię w Los Angeles. Gdy Ernest Fleischmann dostał pieniądze na zbudowanie Walt Disney Concert Hall, pojechałem z nim na światowe tournée, by zobaczyć, jak wygląda akustyka innych sal – opowiadał.

Reportaż Piotra Wojciechowskiego o "dostrajaniu się" NOSPR do nowej siedziby >>>

Kwestią brzmienia takich przestrzeni pianista zajmuje się od wielu lat. Wspominał, że gdy zaczął jeździć z własnym instrumentem, zdał sobie sprawę, że wcale nie gra na fortepianie, tylko na sali koncertowej. – Sala jest jakby drugą częścią mojego instrumentu – mówił. – Nie rozumiałem tego, czemu fortepian nie we wszystkich salach brzmi dobrze. Wynająłem więc norweską firmę Norsonic, jeździłem z nią po europejskich salach, prosząc, by wykonywali dla mnie najróżniejsze pomiary – powiedział.

Wybitny krytyk architektury Joseph Rykwert ocenia nową siedzibę NOSPR >>>

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą z Krystianem Zimermanem przeprowadziła Ewa Niewiadomska z Polskiego Radia Katowice.

mc/mk

Czytaj także

Nowa Muzyka w nowej siedzibie NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 14:00
Kolejna atrakcja Festiwalu Otwarcia to koncert inauguracyjny Śląskich Dni Muzyki Współczesnej. W czwartek, 30 października znakomita orkiestra pod batutą swego II dyrygenta Michała Klauzy wykona dzieła Andrzej Dziadka, Oscara Pradosa Sillero oraz Johna Adamsa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Wnuk-Nazarowa: mamy salę na miarę NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 12:40
- Tu nie ma miejsca na lekkość i biel, bo nie gra tu zespół kameralny, tylko orkiestra, która potrafi czołgiem przejechać - tak o nowej siedzibie NOSPR mówi jej dyrektor programowa Joanna Wnuk-Nazarowa. Historię budynku przypomnieliśmy przed koncertem inaugurującym jego otwarcie.
rozwiń zwiń