Elena Bashkirova: w "Koncertach" Mozarta zawiera się cały jego geniusz

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 11:50
- Mam wrażenie, że to właśnie koncerty fortepianowe należą do szczytowych osiągnięć Mozarta - mówiła w Dwójce słynna rosyjska pianistka, która w piątek 22 listopada wystąpiła w siedzibie NOSPR w Katowicach.
Audio
  • Rozmowa z Eleną Bashkirovą (Filharmonia Dwójki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/furtseff

W piątek 22 listopada 2019 roku Elena Bashkirova wystąpiła wraz z Simone Young i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, wykonując słynny Koncert fortepianowy C-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta. Pianistka podkreśliła, że koncerty fortepianowe austriackiego kompozytora są jednymi z jej ulubionych dzieł i każdego roku stara się poszerzyć swój repertuar o jego kolejny koncert. - Można powiedzieć że to raczej moje marzenie, niż plan. Te utwory są tak wspaniałe, że chciałoby się je grać bez przerwy! - mówiła.

Artystka zaznaczyła, że zagrany przez nią Koncert C-dur jest szczególny. - Jest w nim cała gama kontrastów. Pierwsza część to nietypowe dla Mozarta Allegro maestoso - to naprawdę wspaniała muzyka, pełna cudownych tematów i solowych wejść poszczególnych instrumentów. Można powiedzieć, że fortepian i orkiestra są tutaj w dialogu. Jako solistka nie czuję, że zespół jedynie mi akompaniuje - razem tworzymy tę wspaniałą całość - mówiła Elena Bashkirova.

Artystka mówiła również o wielkiej miłości do opery, opowiadała o swoich muzycznych korzeniach, a także pracy nad organizacją festiwali i radości z kontaktów z młodymi muzykami.

***

Rozmawiała: Monika Zając

Gość: Elena Bashkirova

Data emisji: 22.11.2019

Godzina emisji: 20:05 

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

am

Czytaj także

Eric Hoeprich: klarnet historyczny pozwala lepiej zrozumieć świat Mozarta

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 10:00
- Barwa instrumentu i sposób budowania fraz muszą być jak najbliższe temu, co chciał w swojej muzyce przekazać kompozytor. Tylko wtedy jesteśmy w stanie pojąć jego brzmieniowy świat - mówił klarnecista w przerwie koncertu na festiwalu Chopin i jego Europa.
rozwiń zwiń