Franciszek Liszt: "Nie zrozumie tego nikt!"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2011 19:12
Znakomity rosyjski pianista Denis Matsuev wykona oba Lisztowskie Koncerty fortepianowe na festiwalu Chopin i jego Europa. Transmisja w Dwójce o 20:00!

Zdawałoby się, że nie ma formy muzycznej bardziej odpowiadającej osobowości wykonawczej Franciszka Liszta niż koncert fortepianowy. Wirtuoz właśnie w koncercie może bowiem zaprezentować swoje opanowanie instrumentu w całej pełni, wykonując podane przez orkiestrę tematy w karkołomnych wariantach i bogato zdobionych wersjach. Fryderyk Chopin oba swoje Koncerty napisał przecież w swoim okresie "wirtuozowskim". Liszt co prawda zaczął szkicować swój pierwszy koncert jako dziewiętnastolatek, ale ukończenie dzieła zabrało mu ponad ćwierć wieku.

I Koncert fortepianowy Es-dur był gotowy w 1849 roku, ale jeszcze sześć lat upłynęło do premiery. Skład podczas pierwszego wykonania był wymarzony: dyrygował Hector Berlioz, przy fortepianie kompozytor. Dzieło składa się z czterech części wykonywanych bez przerwy – Liszt zawsze dążył do ścisłej integracji formy i cyklu. Legenda głosi, że początkowy motyw orkiestry został napisany przez Liszta do słów: "Nie zrozumie tego nikt, HA-HA!".

Liszt komponował swój II Koncert A-dur niemal równie długo: pierwszy szkic pochodzi z 1839 roku, a wersja ostateczna z roku 1861. Premierą wcześniejszej wersji dyrygował w roku 1857 Liszt, a solistą był adresat dedykacji, Hans von Bronsart. Krytycy rzeczywiście nie zrozumieli wielowątkowej struktury dzieła, złożonej z sześciu nieprzerwanie wykonywanych ogniw o zmiennym charakterze, ale powiązanych tematycznie. Dlatego też, choć wszyscy jego uczniowie mieli ten koncert w repertuarze, Liszt odradzał im publiczne jego wykonywanie.

Ze względu na swoją formę muzyczną II Koncert przyrównywany jest do poematu symfonicznego, gatunku stworzonego przez Liszta. Idealnym zatem uzupełnieniem programu wieczoru będą dwa spośród kilkunastu skomponowanych przez Liszta dzieł w tym gatunku.

Transmisję z Filharmonii Narodowej poprowadzi Róża Światczyńska

Program

Franciszek Liszt: Héroïde funèbre – poemat symfoniczny S. 102, I Koncert fortepianowy Es-dur S. 124, Orpheus – poemat symfoniczny S. 98, II Koncert fortepianowy A-dur S. 125

wyk. Denis Matsuev – fortepian, Rosyjska Orkiestra Narodowa, dyr. Michaił Pletniow

20 sierpnia (sobota), godz.20:00

 
Czytaj także

Oślepił brata, ale się ukorzył

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2011 04:00
Czy książę Bolesław Krzywousty był cynicznym graczem, który dla władzy zrobi wszystko? I skąd u niego ten nieco dziwny przydomek - czy aby na pewno miał jakiś wstydliwy defekt twarzy?
rozwiń zwiń