Julianna Awdiejewa na historycznym fortepianie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2011 21:33
Fortepian historyczny nie jest nowością dla Julianny Awdiejewej, choć nie jest też wielką jej pasją. Jednak dyrektor Stanisław Leszczyński każdego niemal pianistę potrafi przekonać do gry na fortepianie z epoki Chopina. W środę o 20:00 Koncerty Chopina zagra na Erardzie zwyciężczyni ostatniego Konkursu.

- Mam nadzieję, że publiczność będzie w stanie przenieść się w tamten czas, czas Chopina – powiedziała Julianna Awdiejewa w wywiadzie dla Dwójki (wywiad dostępny jest tutaj). - Chopin był tak młody, otwarty a jednocześnie nosił w sobie tak wiele uczuć… Jestem naprawdę bardzo szczęśliwa mogąc podzielić się muzyką Chopina z polską publicznością!

Julianna Awdiejewa, laureatka I nagrody ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego, po raz pierwszy wystąpi w Warszawie na fortepianie historycznym i to w roli solistki w Koncertach fortepianowych patrona Konkursu. Czy będzie to chwilowy romans Awdiejewej z Erardem, czy też młoda Rosjanka na dłużej da się wciągnąć w świat historycznych brzmień pokaże przyszłość. Dotąd jej kontakty z fortepianami historycznymi były bowiem sporadyczne, choć artystka ma nawet w dorobku nagranie Sonaty Beethovena na dawnym Hammerklavier. Czy atmosfera Festiwalu Chopin i jego Europa wpłynie na stosunek pianistki do instrumentów dawnych? Warto się o tym przekonać, tym bardziej, że obok Koncertu e-moll, w którym pamiętamy ją z Konkursu, pianistka wykona także Koncert f-moll, z którym dotąd w Warszawie nie występowała.

Transmisję z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej poprowadzi Agata Kwiecińska.

W przerwie o Festiwalu Chopin i jego Europa z  Dorotą Szwarcman i Stanisławem Dybowskim porozmawiają Anna Skulska i Klaudia Baranowska

 

Program

Fryderyk Chopin: Koncert fortepianowy f-moll op. 21, Koncert fortepianowy e-moll op. 11

Wyk. Yulianna Avdeeva – fortepian historyczny, Orkiestra Wieku Oświecenia, Jacek Kaspszyk – dyrygent

31 sierpnia (środa), godz. 20:00

Czytaj także

Awdiejewa powalczy z Chopinem. Start dziś o 21!

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2011 19:00
Kontrowersyjna zwyciężczyni zeszłorocznego Konkursu Chopinowskiego wystąpi z solowym recitalem w radiowym Studiu im. Witolda Lutosławskiego. Środowego recitalu wysłuchać można będzie na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń