Kaszuby i Węgry w jazzowych odsłonach

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 11:00
W pierwszych w tym roku "Rozmowach improwizowanych" opowiedzieliśmy o tym, jak muzyka tradycyjna inspiruje jazzmanów.
Audio
  • Kaszuby i Węgry w jazzowych odsłonach (Rozmowy improwizowane/Dwójka)
Fragment okładki płyty Czczk Dominika Strycharskiego
Fragment okładki płyty "Czôczkò" Dominika StrycharskiegoFoto: materiały prasowe wyd. For Tune

Kaszuby pojawiły się w audycji za sprawą flecisty Dominika Strycharskiego, który opowiadał o pracy nad wydanym niedawno przed wytwórnię For Tune znakomitym albumem "Czôczkò".

- Od razu byłem pewien, że trzeba muzykę kaszubską zderzać z kompletnie obcymi rzeczami: finał płyty na przykład to dziwny kaszubski primus połączony z jakimś jazzowym odlotem; jeden temat jest zagrany aylerowsko (…). Słuchając i wybierając materiał - a z setki utworów musiałem wybrać siedem - czekałem aż pojawi mi się w głowie skojarzenie wręcz emocjonalne z tym, co kocham. Metoda jest więc taka: obcą mi muzykę kaszubską zderzam z tym, co naprawdę kocham. To taka improwizacja interpretacyjna - opowiadał muzyk w Dwójce.

W drugiej części programu György Wallner z cenionej wytwórni Budapest Music Center opowiedział o historii oficyny i sytuacji muzyki jazzowej na Węgrzech, ale też o tym, co stanowi o jej oryginalności.

- Fakt, że węgierska muzyka tradycyjna zainspirowała jazzmanów, nie ma nic wspólnego z odgórnym wsparciem. To kwestia osobowości wielkich muzyków jak György Szabados i jego uczniów: Mihályego Drescha, Istvana Grensco i innych. Poza tym u nas zawsze mocną pozycję miała muzyka cygańska, swego czasu wręcz większość węgierskich muzyków jazzowych miała romskie korzenie i wywodziła się albo z kręgów cygańskiej muzyki kawiarnianej (która ma swoją tradycję i system), albo z kręgów romskiej muzyki korzeni. Do tego dochodziła jeszcze znajomość węgierskiego folku.

A kaszubsko-węgierskie spotkanie zakończyliśmy wizytą w… Czechosłowacji lat 70., sięgając po cenne wznowienie oficyny GAD Records.

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane 

Prowadzą: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Data emisji: 7.01.2015

Godzina emisji: 22.30

jp/mc/bch

Czytaj także

Andrew Cyrille. Filozof free jazzu

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 19:00
Posłuchaj rozmowy z jednym z najbardziej wpływowych obok Miloforda Gravesa i Sunny’ego Murraya perkusistów jazzowej awangardy lat 60.
rozwiń zwiń
Czytaj także

John Tilbury. Improwizator myli się lepiej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 12:00
W kolejnym spotkaniu z pianistą rozmawialiśmy o uprzedzeniach wobec improwizacji i intymności fizycznego kontaktu z instrumentem.
rozwiń zwiń