Tomasz Dąbrowski: lubię myśleć, że poszerzam swoje horyzonty

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 14:23
- To, co nagrywam, jest wypadkową tego, co było wcześniej. To jest łańcuch różnych rzeczy, które dzieją się po drodze, a ja działam tak, żeby nie żałować niczego - mówił trębacz, kompozytor, lider i członek wielu ważnych i uznanych zespołów, m.in. formacji FREE4ARTS.
Audio
  • Tomasz Dąbrowski o kompozycji i improwizacji (Rozmowy improwizowane/Dwójka)
Tomasz Dąbrowski
Tomasz DąbrowskiFoto: Mat. prasowe/Mathilde Haase

Tomasz Dąbrowski w rozmowie podkreślił, że istotnym elementem jego pracy jako muzyka jest improwizacja. Pisząc muzykę stara się, by kompozycje był przedłużeniem naturalnego, improwizatorskiego języka. - Taki jest zamysł tych wszystkich albumów, pewnie na początku nieświadomy. Ale coraz bardziej sobie zdaję sprawę, że to mnie interesuje: forma jako całość, gdzie właśnie ta improwizacja ma być środkiem prowadzącym do części zapisanych. A najlepiej, gdy nie można odróżnić jednego od drugiego - wyjaśniał muzyk.

Trębacz podkreślił, że praca z improwizacją nie należy do łatwych, ponieważ polega na ciągłym poszerzaniu horyzontów oraz robieniu pewnych rzeczy pod włos. Jak mówił kompozytor, sam kładzie sobie kłody pod nogi, żeby komponowanie nie było takie oczywiste, ponieważ chciałby, żeby każdy nowy projekt czy album był chociaż trochę lepszy.

Tomasz Dąbrowski opowiadał również o potędze nielubienia, projekcie "30 URODZINY / 30 KONCERTÓW / 30 MIAST", a także o trudnościach w muzyce improwizowanej.

***

Tytuł audycji: Nokturn 

Prowadzenie: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Gość: Tomasz Dąbrowski (trębacz)

Data emisji: 23.10.2019

Godzina emisji: 23.00

am/bch