X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Faworyt był inny, ale Olga Tokarczuk zasłużyła na tę nagrodę"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 17:52
- Oczekiwałbym dla niej kiedyś również nagrody za całokształt twórczości. Jakiej - tego nie powiem, ale sądzę, że taką nagrodę powinna otrzymać - mówił w Dwójce dr Michał Friedrich z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Dr Michał Friedrich o Nagrodzie Bookera dla Olgi Tokarczuk (Wybieram Dwójkę)
Olga Tokarczuk podczas spotkania z publicznością
Olga Tokarczuk podczas spotkania z publicznością Foto: Bartek Wójcikiewicz

Tokarczuk_Opowiadania_m1200.jpg
"Opowiadania bizarne", czyli co sądzić o nowej Tokarczuk

W poniedziałkowy wieczór (22.05) poznaliśmy laureata prestiżowej nagrody literackiej Booker International. Jako pierwszy w historii autor z Polski została nim Olga Tokarczuk. Pisarka została uhonorowana za "Biegunów". Książka ukazała się w zeszłym roku po angielsku jako "Flights", przetłumaczona została przez Jennifer Croft. 

- "Bieguni" to powieść niezwykle oryginalna. Wybór jury nie jest dla mnie zaskoczeniem. Sądzę, że z wielu powodów stało się bardzo, bardzo dobrze - podkreślał dr Michał Friedrich.

MAN Booker International Prize to wyróżnienie wręczane od 2005 roku. Obecnie przyznaje się je książkom przetłumaczonym na język angielski; przed 2016 rokiem również utworom napisanym po angielsku, ale przez autorów spoza Zjednoczonego Królestwa. W wymiarze finansowym Nagroda Bookera to 50 tysięcy funtów, czyli ponad 240 tysięcy złotych - do podziału między autorkę i tłumaczkę.

Skąd wziął się tytuł powieści Olgi Tokarczuk? Czy dzięki zdobytej nagrodzie "Bieguni" (książka wydana w Polsce w 2007 r.) rozpocznie nowy literacki żywot? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: dr Michał Friedrich (Wydział Polonistyki UW)

Data emisji: 23.05.2018

Godzina emisji: 16.45

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

pg/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od Memlinga po Tokarczuk. Inspiracje Doroty Kolak

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 14:00
- "Prowadź swój pług przez kości umarłych" to książka, którą czyta się z biciem serca – mówiła aktorka, której rekomendacji kulturalnych słuchaliśmy w "Porankach Dwójki".
rozwiń zwiń