"Faworyt był inny, ale Olga Tokarczuk zasłużyła na tę nagrodę"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 17:52
- Oczekiwałbym dla niej kiedyś również nagrody za całokształt twórczości. Jakiej - tego nie powiem, ale sądzę, że taką nagrodę powinna otrzymać - mówił w Dwójce dr Michał Friedrich z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Dr Michał Friedrich o Nagrodzie Bookera dla Olgi Tokarczuk (Wybieram Dwójkę)
Olga Tokarczuk podczas spotkania z publicznością
Olga Tokarczuk podczas spotkania z publicznością Foto: Bartek Wójcikiewicz

Tokarczuk_Opowiadania_m1200.jpg
"Opowiadania bizarne", czyli co sądzić o nowej Tokarczuk

W poniedziałkowy wieczór (22.05) poznaliśmy laureata prestiżowej nagrody literackiej Booker International. Jako pierwszy w historii autor z Polski została nim Olga Tokarczuk. Pisarka została uhonorowana za "Biegunów". Książka ukazała się w zeszłym roku po angielsku jako "Flights", przetłumaczona została przez Jennifer Croft. 

- "Bieguni" to powieść niezwykle oryginalna. Wybór jury nie jest dla mnie zaskoczeniem. Sądzę, że z wielu powodów stało się bardzo, bardzo dobrze - podkreślał dr Michał Friedrich.

MAN Booker International Prize to wyróżnienie wręczane od 2005 roku. Obecnie przyznaje się je książkom przetłumaczonym na język angielski; przed 2016 rokiem również utworom napisanym po angielsku, ale przez autorów spoza Zjednoczonego Królestwa. W wymiarze finansowym Nagroda Bookera to 50 tysięcy funtów, czyli ponad 240 tysięcy złotych - do podziału między autorkę i tłumaczkę.

Skąd wziął się tytuł powieści Olgi Tokarczuk? Czy dzięki zdobytej nagrodzie "Bieguni" (książka wydana w Polsce w 2007 r.) rozpocznie nowy literacki żywot? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: dr Michał Friedrich (Wydział Polonistyki UW)

Data emisji: 23.05.2018

Godzina emisji: 16.45

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

pg/ac

Czytaj także

Od Memlinga po Tokarczuk. Inspiracje Doroty Kolak

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 14:00
- "Prowadź swój pług przez kości umarłych" to książka, którą czyta się z biciem serca – mówiła aktorka, której rekomendacji kulturalnych słuchaliśmy w "Porankach Dwójki".
rozwiń zwiń