Ameryka kontra Chiny. Narodziny nowego układu sił

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 20:12
- Donald Trump się myli, jeśli uważa, że uda się utrzymać amerykańską przewagę w skali globalnej. Stany Zjednoczone nie mogą liczyć na zachowanie dla siebie pozycji hegemona, to już nie te czasy – mówił w Dwójce dr Marek Szopski.
Audio
  • Ameryka kontra Chiny (Światowa niedziela/Dwójka)
Jeszcze nie jest pewne czy we wrześniu dojdzie do rozmów handlowych USA-Chiny.
Jeszcze nie jest pewne czy we wrześniu dojdzie do rozmów handlowych USA-Chiny.Foto: shutterstock/Zbitnev

W "Światowej niedzieli" rozmawialiśmy o złożonych relacjach polityczno-gospodarczych Stanów Zjednoczonych oraz Chin. - Zaczynamy wyobrażać sobie świat, w którym nie obowiązuje "pax americana". Elity chińskie przewidywały sytuację, w której dojdzie do starcia ze Stanami Zjednoczonymi postrzeganymi jako strategiczny rywal Chin. W Polsce nie traktujemy Państwa Środka jako mocarstwa, a tymczasem nie jest ono już nawet pretendentem do tego tytułu lecz może wyjść zwycięsko z konfrontacji z USA – powiedział Radosław Pyffel.

Czy świat stanął do góry nogami? Dlaczego Chiny bronią promowanego dotąd przez Zachód liberalizmu w handlu międzynarodowym, a Stany Zjednoczone wydają się opowiadać za partykularyzmem? Czy może to tylko złudzenie i tak naprawdę wszyscy, jak to było dotąd, bronią swoich interesów? Na te pytania starali się odpowiedzieć dr Marek Szopski z UW i Radosław Pyffel, kierownik studiów podyplomowych "Biznes chiński. Jak działać skutecznie w czasach Jedwabnego Szlaku" w Akademii Leona Koźmińskiego. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Światowa niedziela

Prowadził: Piotr Pogorzelski

Data emisji: 9.12.2018

Godzina emisji: 15.00

pg/mko

Czytaj także

Damian Wnukowski: Chińczycy kupują sobie czas

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 09:00
- Chińczycy odroczyli widmo dużej podwyżki ceł, które od 1 stycznia nałożyliby na nich Amerykanie - o skutkach szczytu G20 w Buenos Aires mówił w Dwójce ekspert Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń