Polskie Radio
Section05
G20

PR24 Podsumowanie wydarzeń w polityce międzynarodowej. Dr Bonikowka: w tym roku znacznie wzrosła rola globalnego Południa

- Najbardziej byliśmy skoncentrowani (z perspektywy Polski i Europy) na wojnie na Ukrainie, jak i na wybuchu wojny Izraela z Hamasem, która również jest dla nas bardzo ważna, jako że - po pierwsze - to, co dzieje się na Bliskim Wschodzie, jest okropne, a po drugie odciąga uwagę świata, a także zasoby Zachodu od wojny na Ukrainie. Te dwie wojny zdestabilizowały i przebudowały świat w naszym najbliższym (europejskim) otoczeniu - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, politolog, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 polityka BRICS G20 Brazylia Rosja Chiny Indie GOSPODARKA wojna na Ukrainie konflikt w Strefie Gazy wojna 2023

Szczerski w Karpaczu: w G20 powinno się znaleźć miejsce dla Trójmorza

- Uważam, że już jest czas na to, żeby w G20 znalazło się miejsce dla Trójmorza. Nie żeby poszczególne państwa walczyły o to miejsce, ale by przypadło ono dla całego regionu na zasadzie rotacyjnej prezydencji - powiedział ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski podczas Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
Zobacz więcej na temat:  Karpacz POLSKA Unia Europejska wojna na Ukrainie Trójmorze G20 Krzysztof Szczerski

СМИ: Из-за разногласий по поводу войны России против Украины, итоговой декларации G20 не будет

В то же время Индия не смогла выработать проект итогового коммюнике, который был бы приемлем для всех членов G20. Некоторые страны настаивали на том, чтобы называть войну «конфликтом», а Россия называла ее «специальной военной операцией».
Zobacz więcej na temat:  G20 война в Украине Индия