O co pytają poetę

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 16:58
Słuchowisko poświęcone twórczości niedawno zmarłego poety Bolesława Taborskiego.

W najbliższych "Słowach po zmroku" zaprezentujemy słuchowisko "O co pytają poetę", z wierszy Bolesława Taborskiego, który zmarł 6 grudnia 2010 roku. Był nie tylko poetą, ale też teatrologiem, tłumaczem i krytykiem literackim.

Podczas okupacji w Warszawie i Krakowie należał do Armii Krajowej, uczestniczył w powstaniu warszawskim. Po powstaniu znalazł się w obozie jenieckim, następnie postanowił pozostać na Zachodzie. Od 1946 przebywał na emigracji w Wielkiej Brytanii. Należał do redakcji "Merkuriusza Polskiego". Członek grupy poetyckiej Kontynenty. W latach 1959 – 1993 był pracownikiem Sekcji Polskiej BBC, prowadził między innymi niedzielny program poświęcony kulturze i sztuce, później nazwany „Sztuka nad Tamizą”. Przetłumaczył na angielski dramaty Jana Pawła II: „Hiob”, „Jeremiasz”, „Brat naszego Boga”, „Przed sklepem jubilera”, „Promieniowanie ojcostwa”. Autor książek z dziedziny teatru. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i PEN Klubu.

21 grudnia (poniedziałek), godz. 21:30

Czytaj także

Zmarł autor przekładów Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 15:15
W Londynie w wieku 83 lat zmarł Bolesław Taborski, poeta, teatrolog, krytyk literacki, autor przekładów dzieł Jana Pawła II na angielski.
rozwiń zwiń