Tajemnice fotografii Zofii Nasierowskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2011 20:46
Zofia Nasierowska należała do najlepszych polskich fotografów. W Dwójce przypomnieliśmy wywiad, w którym opowiadała o tajnikach swojego warsztatu, o znanych ludziach, których fotografowała, o sobie.
Audio

– Zawsze chciałam wyciągnąć z twarzy ludzi to, co w nich najlepsze – nie tylko w urodzie, ale i w charakterze – mówiła Zofia Nasierowska, autorka niezapomnianych portretów gwiazd polskiej sceny i ekranu. Twarze, które utrwaliła, przykuwają uwagę swoim pięknem – jakby wszyscy fotografowani należeli do innego, piękniejszego świata. – To nie byli tylko piękni ludzie, ale myślę, że udało mi się pokazać ich prawdziwą twarz, po prostu trochę przysłoniłam mankamenty – przyznawała artystka, która, jak podkreślała, stara się nie widzieć wad innych, choć jest ich świadoma. Fotografia bowiem wyciąga przede wszystkim urodę człowieka, ukazuje go w jak najlepszym świetle (dosłownie i w przenośni…).

Bardzo ważny, mówiła Zofia Nasierowska, jest dobry kontakt z fotografowanym. Wtedy łatwiej jest odsłonić tę piękniejszą stronę modela. Jak to zrobić? Komplementami, rozmową, przełamaniem oficjalnego charakteru spotkania. – Na szczęście moje gadulstwo bardzo mi pomagało – mówiła rozmówczyni Hanny Marii Gizy. – Przez pięćdziesiąt lat pracy w zawodzie miałam tylko dwa przypadki, kiedy nie potrafiłam nawiązać dobrego kontaktu z modelem, nie mogłam się przebić.

Elżbieta
Elżbieta Czyżewska. Fot. dzięki uprzejmości wydawnictwa Rosikon Press, wydawcy książki "Artyści mówią".

 

Znana artystka opowiadała również o swojej fotograficznej edukacji (początkowo pod okiem ojca, również znakomitego fotografa, Eugeniusza Nasierowskiego), o swych pierwszych zdjęciach (portret rodziców, na którym wyszli z lekko przyciętą głową…), o przyjaźni z Agnieszką Osiecką. Wspominała również swych znanych modeli, ich reakcje na wymierzony w nich aparat, ich emocje (ostra kłótnia dwóch nobliwych aktorek), ich pomysły na sesję. Dowiemy się na przykład, kim jest kot Iwan dla Tadeusza Konwickiego czy też: dlaczego urzędniczki z biura paszportowego nie wierzyły Kalinie Jędrusik, że przedstawia im swoje aktualne zdjęcie…

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu, który z Zofią Nasierowską przeprowadziła w 2004 roku Hanna Maria Giza. Rozmowa, wyemitowana pierwotnie w radiowym cyklu "W obiektywie", pojawiła się wydanej w tym roku przez wydawnictwo Rosikon Press książce Hanny Marii Gizy "Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii". Program II sprawuje patronat nad tą publikacją.

Czytaj także

Wspomnienia o Zofii Nasierowskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2011 14:36
Artystka, która w latach 50. i 60. była guru polskiej fotografii zmarła w poniedziałek w wieku 73 lat. Mimo, że zajmowała się chociażby reportażem i robiła piękne zdjęcia krajobrazowe, zasłynęła z fotografii portretowej.
rozwiń zwiń