X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Mieczyław Tomaszewski: Życie zaczyna się po dziewięćdziesiątce

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2011 22:00
- Marzenia? Zrealizować jeszcze tych parę pomysłów, które noszę w sobie i które jestem winien. Muszę napisać "Dzieje pieśni polskiej" i "Przewodnik chopinowski" - mówi prof. Mieczysław Tomaszewski, który właśnie skończył 90 lat.
Audio
  • Mieczysław Tomaszewski był gościem spotkania w Opasłym Tomie PIW.
  • Prof. Mieczysław Tomaszewski: Życie zaczyna się po dziewięćdziesiątce!

Chciał być dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego - do dziś potrafi zidentyfikować wszystkie występujące na jego obszarze rośliny. Marzenie nie spełniło się. Został muzykologiem, znawcą Chopina i Beethovena. 

- Miałem sześć lat, gdy z dziadkiem szliśmy na wsi pośród oziminy. Pokazał mi Gagea lutea, Złoć żółtą. Zachwyciłem się i do dziś pamiętam. Albo gdy byłem po raz pierwszy w Tatrach i nagle widzę: Dębik ośmiopłatkowy (Dryas octopetala)! Cudowna roślina, parę metrów od szczytu Rysów! Tego się nie zapomina. Tylko przypadek zrządził, że nie poszedłem na dendrologię, botanikę…

"Chopin. Człowiek-Dzieło-Rezonans" - tę książkę ma na półce każdy, kto w Polsce - i nie tylko w Polsce - pisze o Chopinie. W jednym, dość obszernym wprawdzie, tomie prof. Mieczysław Tomaszewski zawarł nie tylko wyczerpujące kalendarium życia Fryderyka Chopina, nie tylko analizę jego dzieła, ale także autorską, niebanalną interpretację utworów naszego narodowego kompozytora (na przykład kulminacyjne fazy Chopinowskich nokturnów prof. Tomaszewski nazywa fazą szczytowania).

- Talentów nie wolno zakopać w ziemi, trzeba je realizować. Życie zobowiązuje. Gdy spotyka się ludzi, którzy dają szansę, to jest zobowiązanie. Nie mierzę życia sukcesem, tylko tym, czy wypełniłem zobowiązanie. Ale z uznania cieszę się jak dziecko! Bo to, co robię, ma rezonans, a jeśli ma rezonans, to ma sens…

W audycji Anny Skulskiej prof. Mieczysław Tomaszewski mówił o swoich zachwytach nad przyrodą i kulturą, wspominał wspaniałych ludzi, jakich spotkał na swej drodze, i o tym, jak potrafił pozostać wolnym człowiekiem.

 

Prof. Mieczysław Tomaszewski działa obecnie w Polskiej Akademii Chopinowskiej. Jest członkiem Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, do której powołano go we wrześniu 2001 roku. Centrum jego zainteresowań stanowi twórczość Fryderyka Chopina, któremu poświęcił m.in. wiele książek popularnonaukowych oraz cykl 44 audycji radiowych pt. "Fryderyka Chopina Dzieła Wszystkie", emitowany w Programie 2 Polskiego Radia w latach 1999-2000.

Zwieńczeniem jego chopinologicznych prac jest bezprecedensowa i obszerna synteza "Chopin: człowiek, dzieło, rezonans", za którą otrzymał nagrodę Fundacji Nauki Polskiej oraz nagrodę wydawców im. J. Długosza. W 2000 roku został wyróżniony przez Międzynarodową Fundację im. Fryderyka Chopina: "(...) za całokształt badań nad dziełem i postacią Fryderyka Chopina, a w szczególności za pracę  « Chopin. Człowiek, dzieło, rezonans » (...)". Prof. Mieczysław Tomaszewski jest też autorem monumentalnego albumu "Chopin" wydanego w ubiegłym roku przez Oficynę Bosz.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W kawiarni PIW-u z prof. Mieczysławem Tomaszewskim

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 08:00
- Przeżyłem Rok Chopinowski dzięki temu, że nie zwracałem uwagi na to, co robią inni - powiedział prof. Mieczysław Tomaszewski podczas wtorkowego spotkania w Opasłym Tomie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beethoven i wieczna kobiecość

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2011 16:29
O kobiecości w życiu i dziele Ludwika van Beethovena dyskutowali w Warszawie muzykolodzy z całego świata. Sympozjum towarzyszyło XV Wielkanocnemu Festiwalowi L. van Beethovena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat Kisiela

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 22:00
Wspomnienie o wybitnym kompozytorze w przededniu 20 rocznicy śmierci.
rozwiń zwiń