Czesi podejrzani o patologię

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2010 11:00
Mariusz Szczygieł w swojej najnowszej książce przyznaje się do czechofilii. Zarazem jednak uważa Czechów za emocjonalnych dewiantów...
Audio

Wielką zaletą zbioru reportaży Mariusza Szczygła "Zrób sobie raj" jest to, że książkę tę trudno zamknąć w jakiejś jednej, wyczerpującej interpretacji. Z kalejdoskopu postaci barwnych i niezwykłych (czasem aż trudno uwierzyć w prawdziwość tych portretów) wyłania się frapująco niejednoznaczny obraz naszych południowych sąsiadów. Obraz narodu i jego kultury – zupełnie innej niż kultura polska.

– To kultura odpatetyczniona, która bohaterski czyn z przeszłości woli uczcić knajpą o stosownej nazwie, a nie marmurową tablicą –  mówiła o Czechach, na podstawie książki Szczygła, Iwona Smolka. Prowadząca Dwójkową audycję "Tygodnik literacki" przypomniała jednak, że śmiech w tej kulturze jest hrabalowski, pod nim kryje się dużo tragizmu, dużo wewnętrznej pustki. I ta rozpacz wcale nie musi być  piękna, jak chciał tego autor "Czułego barbarzyńcy".

Intrygujące odczytanie książki Szczygła zaproponował uczestniczący w literackiej dyskusji Tomasz Burek. Według krytyka można odkryć na tych kartach pewien paradoks: z jednej strony autor przedstawia kulturę czeską jako pozytywną antytezę polskiej kultury (np. Czesi nie przywiązują wielkiej wagi do pochówku swoich bliskich, kulturę polską zaś zwie się tu... nekrofilską), z drugiej strony jednak – wygląda na to, że obserwator-czechofil zaczyna wątpić w rajskość tego miejsca na ziemi. Wesołość Czechów podszyta jest nie tylko tragizmem, ale i swoistą neurozą; kultura czeska – z jej wyziębieniem relacji rodzinych, zanikiem związków międzypokoleniowych etc. – wydaje się ocierać o patologię. O zboczenie.

Aby wysłuchać całej rozmowy i dowiedzieć się, co sądzą o tej interpretacji pozostali dyskutanci "Tygodnika literackiego", wystarczy kliknąć ikonę dźwięku "Czesi podejrzani o patologię" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

***

Książka "Zrób sobie raj" ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne. Poprzednia książka Mariusza Szczygła o Czechach nazywała się "Gottland". Pisarz zdobył za nią prestiżowe wyróżnienie – Nike Czytelników, książkę przełożono na dziesięć języków, a francuski dziennik "Le Figaro" napisał o niej: "To nie jest książka, to klejnot".

Czytaj także

Zrób sobie raj

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2010 15:48
- To jest opowieść o tym, że ludzie obok nas mają różne sposoby na swoje raje - mówi o swojej nowej książce Mariusz Szczygieł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie bez Boga po czesku

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2010 15:33
Chciałem dodać otuchy swojej niewierze – mówi Mariusz Szczygieł. W swojej poświęconej Czechom książce dużo uwagi poświęcił ateizmowi naszych południowych sąsiadów.
rozwiń zwiń