Życie bez Boga po czesku

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2010 15:33
Chciałem dodać otuchy swojej niewierze – mówi Mariusz Szczygieł. W swojej poświęconej Czechom książce dużo uwagi poświęcił ateizmowi naszych południowych sąsiadów.
Audio

– Interesowało mnie, czy bez Boga można żyć w spokoju, czy można nie być nieszczęśliwym – tłumaczy Mariusz Szczygieł. Dziennikarz przez kilka lat przyglądał się funkcjonowaniu czeskiego społeczeństwa, w którym ateizm jest powszechnym zjawiskiem. Niedawno światło dzienne ujrzała książka "Zrób sobie raj", która jest rezultatem tych dociekań.

– Życie Czechów, którzy nie wierzą w Boga, jest bardziej intensywne w porównaniu z życiem wierzącej części społeczeństwa czeskiego – tłumaczy Mariusz Szczygieł. Zdaniem autora książki, ci pierwsi, pozbawieni perspektywy życia wiecznego, starają się jak najwięcej czerpać z życia doczesnego. – Chcą dużo robić i żyć pięknie – podkreśla gość "Stacji Kultura".

Mariusz Szczygieł zwraca uwagę, że brak wiary nie oznacza u Czechów braku moralności czy standardów etycznych. – Czesi uważają, że muszą być dobrzy dla ludzi, bo mają tylko jedno życie, które trzeba przeżyć "wygodnie" – tłumaczy. Ta "wygodność", jak zauważa Mariusz Szczygieł, oznacza między innymi niesprowadzaniem kłopotów na siebie i na innych.

Posłuchaj rozmowy Kasi Dydo i Kuby Kukli z Mariuszem Szczygłem.

ap

Czytaj także

Zrób sobie raj

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2010 15:48
- To jest opowieść o tym, że ludzie obok nas mają różne sposoby na swoje raje - mówi o swojej nowej książce Mariusz Szczygieł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czeski świat bez Boga

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 15:20
Większość Czechów nie przyznaje się do związków z żadną religią. Ci co wierzą w Boga, robią to najczęściej w ukryciu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łapicka nagrała męża

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2010 15:56
– Wiemy, że ludzie są ciekawi, jak wygląda nasze życie, i dlatego zdecydowaliśmy się opowiedzieć je w formie, jaka nam odpowiada – mówi o książce "Nic się nie stało" Kamila Łapicka.
rozwiń zwiń