"Po wsze czasy". Romans z historią Białegostoku w tle

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 11:07
W audycji "To się czyta" prezentujemy fragmenty nowej książki Iwony Menzel, której akcja rozgrywa się w środowisku białostockich Niemców. Czyta Marzena Trybała.
Audio
  • Iwona Menzel, "Po wsze czasy", czyta Marzena Trybała - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Iwona Menzel, "Po wsze czasy", czyta Marzena Trybała - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Iwona Menzel, "Po wsze czasy", czyta Marzena Trybała - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Iwona Menzel, "Po wsze czasy", czyta Marzena Trybała - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Iwona Menzel, "Po wsze czasy", czyta Marzena Trybała - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
Marzena Trybała
Marzena TrybałaFoto: Wojciech Kusiński/PR

W polskich domach panuje żałoba, salony wybite są kirem i nawet kółka do zabawy w serso owija się czarną wstążką. Kolonia niemiecka w Białymstoku wita jednak koniec buntu Polaków z ulgą. Rosja jest krajem niezwykłych możliwości, rząd proponuje przemysłowcom doskonałe warunki osiedlenia, bezkresny rynek azjatycki stoi otworem, w najkrótszym czasie rosną bajeczne fortuny. Również Justus Simmonis, fabrykant sukna, dochodzi do wielkiego majątku i nareszcie może sprowadzić sobie z rodzinnego Darmstadt żonę.

Szesnastoletnia Augusta czuje się w obcym kraju głęboko nieszczęśliwa. Do starszego o trzydzieści lat męża czuje odrazę, nie potrafi odkryć żadnego uroku w płaskim, bagiennym krajobrazie, mrocznych lasach i brudnym, przepełnionym Żydami mieście. Na tronie Imperium siedzi podziwiana przez nią heska księżniczka Marie, ale białostoccy Rosjanie nie mają nic wspólnego ze znaną jej z rodzinnego miasta wytworną arystokracją rosyjską, a miejscowy lud jest ciemny i zabobonny. Augusta ucieka w świat fantazji. W pełnym tajemnic, zaludnionym przez duchy domu, ten świat szybko staje się dla niej realny, szczególnie, kiedy odkrywa zamknięty od prawie pół wieku pokój z mundurem poległego w powstaniu listopadowym Franciszka. 

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 12-16.02.2018

Godzina emisji: 10.45 

materiały prasowe wydawnictwa MG/chb/jp

Czytaj także

Historia rodzinna. Kilkaset lat polskich ślubów

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2016 10:00
Fragmenty książki Bogny Wernichowskiej "Opowieści z pierścionkiem i welonem" czytała w Dwójce Marzena Trybała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieści z pierścionkiem i welonem

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2016 13:00
Ślubne wspomnienia to nie tylko opis samej ceremonii, ale przede wszystkim historie ludzi, którzy w określonym miejscu i czasie złożyli przysięgę bycia z sobą - na dobre i złe. To także opowieści o ich wspólnym życiu, rodzinach - tych, z których wyszli i tych, które założyli - oraz przywołanie czasów, w których przyszło im żyć.
rozwiń zwiń