X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

Opowieści z pierścionkiem i welonem

22.05.2016 13:00
Ślubne wspomnienia to nie tylko opis samej ceremonii, ale przede wszystkim historie ludzi, którzy w określonym miejscu i czasie złożyli przysięgę bycia z sobą - na dobre i złe. To także opowieści o ich wspólnym życiu, rodzinach - tych, z których wyszli i tych, które założyli - oraz przywołanie czasów, w których przyszło im żyć.
Książka Bogny Wernichowskiej Opowieści z pierścionkiem i welonem
Książka Bogny Wernichowskiej "Opowieści z pierścionkiem i welonem"Foto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
13'34 Bogna Wernichowska "Opowieści z pierścionkiem i welonem", czyta Marzena Trybała - odc. 1. (Książka do słuchania/Dwójka)
14'14 Bogna Wernichowska "Opowieści z pierścionkiem i welonem", czyta Marzena Trybała - odc. 2. (Książka do słuchania/Dwójka)
14'15 Bogna Wernichowska "Opowieści z pierścionkiem i welonem", czyta Marzena Trybała - odc. 3. (Książka do słuchania/Dwójka)
14'30 Bogna Wernichowska "Opowieści z pierścionkiem i welonem", czyta Marzena Trybała - odc. 4. (Książka do słuchania/Dwójka)
14'24 Bogna Wernichowska "Opowieści z pierścionkiem i welonem", czyta Marzena Trybała - odc. 5. (Książka do słuchania/Dwójka)
więcej
Audio

Polskie dzieje ostatnich kilkuset lat były burzliwe i zmienne - wojny, utrata niepodległości, przegrane narodowe powstania, życie pod zaborami, a wpływ wydarzeń historycznych na egzystencję ludzi zawsze był istotny. Majątek, prestiż, rodzinną pozycję można było utracić – na zawsze lub na czas jakiś.

Czasem zdarzało się też, że kolejne pokolenia odzyskiwały cząstkę familijnej świetności dzięki energii, zdolności kogoś z rodziny lub dzięki małżeństwu. Żona mogła wnieść posag, zapewnić protekcję wysoko postawnych krewnych, mąż – okazać się szczęśliwym w wyborze kariery albo mieć dobrą rękę do interesów czy gospodarowania...

Fragmenty książki Bogny Wernichowskiej czytała dla Państwa Marzena Trybała.

***

materiały prasowe wydawnictwa Arcana/mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Michał Heller. Ksiądz dla inteligencji

25.03.2016 12:00
– Wzrastałem w podwójnej atmosferze: religijnej i zarazem przepojonej kultem nauk ścisłych – opowiadał światowej sławy naukowiec, filozof, teolog i kosmolog.
Ks. prof. Michał Heller wygłosił niedawno w Polskim Radiu wykład Gdy przestrzeń była Bogiem
Ks. prof. Michał Heller wygłosił niedawno w Polskim Radiu wykład "Gdy przestrzeń była Bogiem"Foto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
14'54 Ks. prof. Michał Heller o swojej rodzinie i edukacji (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
15'27 Ks. prof. Michał Heller o o dzieciństwie na Syberii i szczęśliwym powrocie do Polski (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
14'42 Ks. prof. Michał Heller o latach 50. i studiach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
14'49 Ks. prof. Michał Heller o problemach młodego naukowca w PRL (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
15'08 Ks. prof. Michał Heller m.in. o przyjaźni z jezuitą i astrofizykiem George'em Coyne'em (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
więcej

Zobacz wideo
prof heller - wykład w lutosie  -20.jpg
Ks. prof. Michał Heller: Bóg uprawia matematykę

W czasie II wojny światowej rodzina Hellerów została wywieziona w głąb Rosji. Na szczęście przy szkołach rosyjskich utworzono wtedy klasy polskie. Młody Michał Heller jako uczeń szkoły podstawowej otrzymał na początku roku m.in. podręcznik do geografii. – To była książka na cały rok. Tak mnie zainteresowała, że w dwa lub trzy wieczory przeczytałem całą i nauczyłem się wszystkiego, co w niej było – wspominał naukowiec.

Gość Dwójki opowiadał m.in. o innych młodzieńczych spotkaniach z literaturą popularnonaukową, o tym, dlaczego ma "niepełne wykształcenie podstawowe", a także o swoim ojcu ("człowieku renesansu z feudalnymi tęsknotami"), który był początkowo przeciwny wstąpieniu syna do seminarium duchownego, choć to właśnie często powtarzane przezeń słowa wpłynęły na życiową decyzję Michała Hellera.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności 

Przygotowała: Hanna Maria Giza

Gość: ks. prof. Michał Heller

Data emisji: 21-25.03.2016

Godzina emisji: 11.45

mc/bch

ks. prof. Michał Heller obok swoich książek. Fot. Jacek WłodarczykKs. prof. Michał Heller obok swoich książek. Fot. Jacek Włodarczyk
Ks. prof. Michał Heller i redaktor Hanna Maria Giza. Fot. Jacek Włodarczyk Ks. prof. Michał Heller i redaktor Hanna Maria Giza. Fot. Jacek Włodarczyk

Czytaj także

Nowe kino religijne. Dlaczego się nie udaje?

03.04.2016 21:50
W audycji "O wszystkim z kulturą" pytanie to zadamy krytyk filmowej Magdzie Sendeckiej oraz filmoznawcy ks. Andrzejowi Lutrowi.
Kadr z filmu Zupełnie Nowy Testament
Kadr z filmu "Zupełnie Nowy Testament"Foto: materiały prasowe

Porozmawiamy o związanych z tematyką religijną lub katolicką najnowszych produkcjach kinowych (np. "Zupełnie Nowy Testament" w reżyserii Jaco Van Dormaela), a także tych dawnych (filmy Bergmana czy Pasoliniego).

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w poniedziałek (4.04) w godz. 18.00-18.30 zaprasza Anna Fuksiewicz.

mc/mm

Czytaj także

Jak grało się w piłkę nożną sto lat temu?

12.05.2016 20:00
Z okazji jubileuszu stulecia Legii Warszawa w audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o dziejach polskiego futbolu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Weechie/wikimedia/CC BY-SA 3.0
Posłuchaj
33'27 Jak grało się w piłkę nożną sto lat temu? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
więcej

"Kto widzi u nas grających w piłkę nożną, ten nie pomyśli nawet, że ta zabawa stać się może w razie zbytniego zapału przyczyną śmierci lub kalectwa któregoś z biorących w niej udział" - pisano w 1896 roku na łamach "Przewodnika Gimnastycznego Sokół".

Ostrzeżenia na nic jednak się zdały i od początku XX wieku na polskich ziemiach zaczęły powstawać piłkarskie kluby sportowe. W Dwójce rozmawialiśmy o tym, jakie idee przyświecały ich twórcom, kim byli pierwsi futboliści, a także kiedy piłka nożna stała się w Polsce najważniejszym sportem.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: Grzegorz Krawczyński, dr Robert Gawkowsk (historyk sportu)

Data emisji: 12.05.2016

Godzina emisji: 18.00

mc