Powieści na antenie

Czytaj także

Prof. Michał Heller. Ksiądz dla inteligencji

25.03.2016 12:00
– Wzrastałem w podwójnej atmosferze: religijnej i zarazem przepojonej kultem nauk ścisłych – opowiadał światowej sławy naukowiec, filozof, teolog i kosmolog.
Ks. prof. Michał Heller wygłosił niedawno w Polskim Radiu wykład Gdy przestrzeń była Bogiem
Ks. prof. Michał Heller wygłosił niedawno w Polskim Radiu wykład "Gdy przestrzeń była Bogiem"Foto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
14'54 Ks. prof. Michał Heller o swojej rodzinie i edukacji (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
15'27 Ks. prof. Michał Heller o o dzieciństwie na Syberii i szczęśliwym powrocie do Polski (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
14'42 Ks. prof. Michał Heller o latach 50. i studiach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
14'49 Ks. prof. Michał Heller o problemach młodego naukowca w PRL (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
15'08 Ks. prof. Michał Heller m.in. o przyjaźni z jezuitą i astrofizykiem George'em Coyne'em (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
więcej

Zobacz wideo
prof heller - wykład w lutosie  -20.jpg
Ks. prof. Michał Heller: Bóg uprawia matematykę

W czasie II wojny światowej rodzina Hellerów została wywieziona w głąb Rosji. Na szczęście przy szkołach rosyjskich utworzono wtedy klasy polskie. Młody Michał Heller jako uczeń szkoły podstawowej otrzymał na początku roku m.in. podręcznik do geografii. – To była książka na cały rok. Tak mnie zainteresowała, że w dwa lub trzy wieczory przeczytałem całą i nauczyłem się wszystkiego, co w niej było – wspominał naukowiec.

Gość Dwójki opowiadał m.in. o innych młodzieńczych spotkaniach z literaturą popularnonaukową, o tym, dlaczego ma "niepełne wykształcenie podstawowe", a także o swoim ojcu ("człowieku renesansu z feudalnymi tęsknotami"), który był początkowo przeciwny wstąpieniu syna do seminarium duchownego, choć to właśnie często powtarzane przezeń słowa wpłynęły na życiową decyzję Michała Hellera.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności 

Przygotowała: Hanna Maria Giza

Gość: ks. prof. Michał Heller

Data emisji: 21-25.03.2016

Godzina emisji: 11.45

mc/bch

ks. prof. Michał Heller obok swoich książek. Fot. Jacek WłodarczykKs. prof. Michał Heller obok swoich książek. Fot. Jacek Włodarczyk
Ks. prof. Michał Heller i redaktor Hanna Maria Giza. Fot. Jacek Włodarczyk Ks. prof. Michał Heller i redaktor Hanna Maria Giza. Fot. Jacek Włodarczyk

Czytaj także

Nowe kino religijne. Dlaczego się nie udaje?

03.04.2016 21:50
W audycji "O wszystkim z kulturą" pytanie to zadamy krytyk filmowej Magdzie Sendeckiej oraz filmoznawcy ks. Andrzejowi Lutrowi.
Kadr z filmu Zupełnie Nowy Testament
Kadr z filmu "Zupełnie Nowy Testament"Foto: materiały prasowe

Porozmawiamy o związanych z tematyką religijną lub katolicką najnowszych produkcjach kinowych (np. "Zupełnie Nowy Testament" w reżyserii Jaco Van Dormaela), a także tych dawnych (filmy Bergmana czy Pasoliniego).

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w poniedziałek (4.04) w godz. 18.00-18.30 zaprasza Anna Fuksiewicz.

mc/mm

Czytaj także

Jak grało się w piłkę nożną sto lat temu?

12.05.2016 20:00
Z okazji jubileuszu stulecia Legii Warszawa w audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o dziejach polskiego futbolu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Weechie/wikimedia/CC BY-SA 3.0
Posłuchaj
33'27 Jak grało się w piłkę nożną sto lat temu? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
więcej

"Kto widzi u nas grających w piłkę nożną, ten nie pomyśli nawet, że ta zabawa stać się może w razie zbytniego zapału przyczyną śmierci lub kalectwa któregoś z biorących w niej udział" - pisano w 1896 roku na łamach "Przewodnika Gimnastycznego Sokół".

Ostrzeżenia na nic jednak się zdały i od początku XX wieku na polskich ziemiach zaczęły powstawać piłkarskie kluby sportowe. W Dwójce rozmawialiśmy o tym, jakie idee przyświecały ich twórcom, kim byli pierwsi futboliści, a także kiedy piłka nożna stała się w Polsce najważniejszym sportem.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: Grzegorz Krawczyński, dr Robert Gawkowsk (historyk sportu)

Data emisji: 12.05.2016

Godzina emisji: 18.00

mc