REKLAMA

"Ambasadorowie" Henry’ego Jamesa

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 10:00
Amerykanin w Paryżu! Według Henry`ego Jamesa. Książkę czyta Krzysztof Wakuliński.
Krzysztof Wakuliński czyta Ambasadorów H. Jamesa
Krzysztof Wakuliński czyta "Ambasadorów" H. JamesaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Paryż – symbol cywilizacji, sztuki, miłości i dekadencji, miejsce, gdzie normy moralne pękają jak bańka mydlana, i Ameryka – purytańska, praktyczna i na swój sposób niewinna. Henry James, wnikliwy badacz różnic międzykulturowych, na tym kontraście buduje swą opowieść o człowieku, który przybył z Nowego Świata do Paryża, aby ratować przed rzekomym zepsuciem syna przyjaciółki, i który odnalazł tam łagodną i niespodziewaną słodycz dojrzałego życia.

Henry James (ur. 15 kwietnia 1843, zm. 28 lutego 1916) – amerykańsko-brytyjski pisarz, krytyk i teoretyk literatury. Urodził się w Nowym Jorku 15 kwietnia 1843, jako drugie z pięciorga dzieci Henry'ego Jamesa seniora i Mary Robertson Walsh. Dzięki fortunie dziadka rodzina nie znała problemów finansowych. Brat Henry'ego Jamesa, William James, został profesorem Uniwersytetu Harvarda i jednym z prekursorów pragmatyzmu. Istniała między nimi pewna rywalizacja, mimo że więzi, które ich łączyły, były bardzo silne.

Po 5-letnim pobycie w Europie rodzina przeniosła się do Nowej Anglii, gdzie pozostała do końca wojny domowej. We wrześniu 1862, Henry zapisał się na wydział prawa Uniwersytetu Harvarda, który później porzucił, poświęcając się twórczości literackiej. Pierwszą swą nowelę opublikował w 1864 anonimowo.

"The Story of the Year”, jego pierwsze podpisane opowiadanie, ukazało się w marcu 1865 w Atlantic Monthly. Od lutego 1869 do wiosny 1870 James podróżował po Europie, udając się najpierw do Anglii, później do Francji, Szwajcarii i Włoch. Po powrocie do Cambridge opublikował „Watch And Ward” (1871).

W 1915, zawiedziony postawą USA wobec Wielkiej Wojny, przyjął obywatelstwo brytyjskie. Umarł kilka tygodni później, 28 lutego 1916 roku, po dwóch atakach serca.

Twórczość Henry'ego Jamesa dzieli się na trzy okresy. W pierwszym skupiał się na Amerykanach (np. "A Passionate Pilgrim”, "Daisy Miller” czy "Portret damy”, w drugim opisywał angielskie społeczeństwo (np. powieść "What Maisie Knew”, gdzie przedstawił społeczeństwo ówczesnej Anglii z perspektywy dziecka), w trzecim pisał najbardziej złożone powieści (np. "Ambasadorowie” o europejskim i amerykańskim społeczeństwie).

Zapraszamy na audycję "To się czyta" - od poniedziałku do piątku, o godz. 9.30

Zobacz więcej na temat: literatura

Czytaj także

"Frazeologia ludzka" czyli savoir vivre językowy

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 12:42
Jak słowo "człowiek" i nazwy jego części ciała (niektórych) zapładniają frazeologię, czyli stają się podstawą związków fraeologicznych. A zatem o potencjale fraz. "człowieka":
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cudowna maszyna latająca wyzwoli Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2013 19:00
- Antologia przedwojennych polskich historii alternatywnych i fragmenty powieści zebrane w jednym miejscu. Fascynujące! - podsumowuje Michał Nogaś lekturę "Śniąc o potędze".
rozwiń zwiń