Listy Chopina. Wszystkie etapy życia artysty

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2011 01:17
Humor i niepospolity styl - potężna osobowość Chopina przebija z każdej linijki jego listów, które są tak ważnym wkładem do epistolografii polskiej jak wielkim wkładem do muzyki są jego dzieła fortepianowe.
Audio
  • Reportaż z pracy nad nagraniem kompletu "Listów" Chopina przez Zbigniewa Zamachowskiego.

W Dwójce przez cały tydzień wybrane listy Chopina będzie czytał Zbigniew Zamachowski. Aktor nagrał całość zachowanej korespondencji Fryderyka Chopina - nagranie to towarzyszy wydanej przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina pozycji "Fryderyk Chopin. Listy".

W tym stuleciu, gdy powstały najpiękniejsze listy w polskiej epistolografii, Fryderyk zalicza się do najlepszych. Moim zdaniem, równy jest Słowackiemu, Krasińskiemu, Norwidowi - pisze we wstępie do tego wyboru listów kompozytora Ernest Bryll.

Nagranie wszystkich listów Chopina pochłonęło rok pracy, a gotowe nagranie trwa 18 godzin. Trzeba pamiętać, że pierwsze listy pisało kilkuletnie dziecko, potem idą wesołe żarty beztroskiego młodzieńca, którego świat gwaltownie gine wraz z upadkiem powstania listopadowego. Listy pisane z Paryża to już korespondencja dojrzałego artysty i czlowieka, a ostatnie zdania wyszły już spod pióra człowieka zmęczonego, smiertelnie chorego. Zbigniew Zamachowski potrafił znaleźć odpowiedni timbre głosu dla każdego etapu życia Fryderyka Chopina.

 

17-21 października (poniedziałek-piątek), godz. 22:45

Czytaj także

Requiem Mozarta tylko dla Chopina

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 09:00
Mija 163 rocznica śmierci naszego genialnego muzyka. 17 października w Dwójce zapraszamy do wysłuchania koncertu poświęconego pamięci kompozytora.
rozwiń zwiń