REKLAMA

Bohaterowie muzeów i bibliotek

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 18:29
Opowieści o niezwykłych ludziach, którzy z narażeniem życia ratowali dobra kultury polskiej w latach 1939-1945, czyta Jan Englert.
Płonący Zamek Królewski. 17 września 1939
Płonący Zamek Królewski. 17 września 1939Foto: Wikipedia

Książka Roberta Jarockiego "Sztuka i krew 1939-1945" przedstawia wojenne losy osób zaangażowanych w ratowanie polskich dóbr kultury przed zniszczeniem i wywiezieniem. Są to historie często powszechnie nieznane.

Czytelnik znajdzie w niej znakomicie nakreślone sylwetki Stanisława Lorentza, Jarosława Iwaszkiewicza, Jana Zachwatowicza, Aleksandra Gieysztora czy Karola Estreichera na tle burzliwych wydarzeń czasów wojny. Szczególną zaś pozycję zajmuje Bohdan Korzeniewski. Opowieść o nim przebiega swoistymi zygzakami, które wyznaczają mu oddzielną rolę w walce o ratowanie księgozbiorów podczas okupacji.

Napisana jak reportaż, oparta na rozmowach, listach i wspomnieniach, pozwala poczuć ówczesną atmosferę i jednocześnie docenić zasługi tych najwybitniejszych przedstawicieli polskiej inteligencji dla polskiej kultury.

(materiały wydawcy)

Czyta Jan Englert.

Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.

10-14 września (poniedziałek-piątek), godz. 9.30

Czytaj także

Koniec zdjęć do najnowszego filmu Machulskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 21:01
Reżyser powiedział IAR, że jest bardzo zadowolony z Roberta Więckiewicza w roli Adolfa Hitlera i wokalisty Nergala w roli Joachima Ribbentropa. Obaj wypadli świetnie, obaj mówią na ekranie po niemiecku.
rozwiń zwiń