Mark Turner: swoje inspiracje wplatam w jazzowy format

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 14:16
- Kiedy włączam w utwór jakieś inspiracje, w tym rytmiczne, to zawsze chcę, żeby miały one subtelny charakter. Oczywiście nie zawsze. Ale zazwyczaj, kiedy słuchacz jest w stanie rozpoznać źródło mojej inspiracji, mam wrażenie, że poniosłem klęskę - mówił w Programie 2 Polskiego Radia amerykański saksofonista jazzowy.
Audio
  • Rozmowa z saksofonistą Markiem Turnerem i płytowe podsumowanie 2019 roku (Nokturn/Dwójka)
  • Mark Turner. Saksofon i tajemnica (Rozmowy improwizowane/Dwójka)
Mark Turner
Mark TurnerFoto: PAP/CTK/Pridal Zdenek

Mark Turner stara się, by jego muzyka była możliwie zrównoważona i różnorodna. - Krótsze i dłuższe formy, solówki w mniej oczywistych miejscach zamiast konstrukcji temat-sola-temat, zróżnicowane tempa i nastroje. Nie chodzi nawet o to, że na płycie musisz koniecznie mieć szybkie kawałki i ballady. Mam na myśli raczej jakiś rodzaj symetrii, która powinna charakteryzować płytę. Z kolei w obrębie utworów powinny być obecne logika i sens, a nie tylko intuicja. Lubię połączenie obu aspektów: znanego/rzemiosła i nieznanego/intuicji, tajemnicy - tłumaczył.

Saksofonista opowiedział także o swoich poszukiwaniach religijnych, drodze twórczej, a także o bieganiu, któremu pozostaje wierny nawet podczas tras koncertowych.

W audycji nie zabrakło również podsumowań płytowych. 

***

Tytuł audycji: Nokturn (cykl: Rozmowy improwizowane)

Prowadzili: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Gość: Mark Turner (saksofonista)

Data emisji: 8.01.2020

Godzina emisji: 23.00

pg/am

Czytaj także

David Torn. Feniks awangardowej gitary

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 14:36
W "Nokturnie" słuchaliśmy drugiej części rozmowy z Davidem Tornem. Legendarny gitarzysta i producent opowiadał między innymi o tym, jak stał na krawędzi życia i śmierci, oraz o tym, jak ogromnego wysiłku wymagał powrót do grania.
rozwiń zwiń