Zmarła sopranistka Aga Mikolaj. "Skromna, wyrazista i spontaniczna"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 11:00
- Aga była osobą bardzo emocjonalną. Słuchała ludzi, którzy mieli coś ciekawego do powiedzenia, była osobą skromną, a przy tym - chciałoby się powiedzieć - typową śpiewaczką, której emocje uzewnętrzniały się w sposób wyrazisty i spontaniczny - wspominał znakomitą artystkę Wojciech Nentwig. Aga Mikolaj zmarła 11 listopada w wieku 51 lat.
Szczecin, 31.10.2018 r. Aga Mikolaj na koncercie z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zakończenia I wojny światowej
Szczecin, 31.10.2018 r. Aga Mikolaj na koncercie z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zakończenia I wojny światowejFoto: PAP/Marcin Bielecki

Aga Mikolaj  1 - credit Wernicke1200.jpg
Aga Mikolaj o pieśniach Albana Berga

Aga Mikolaj była stałym gościem najważniejszych na świecie sal koncertowych, gdzie interpretowała mistrzowskie dzieła m.in. Bacha, Mozarta, Mahlera, Brahmsa, Verdiego, Szymanowskiego, Poulenca, Dvořáka, Richarda Straussa, Wagnera, jak również Zemlinskiego, Brittena, Pendereckiego czy Glanerta.


Posłuchaj
06:12 Kanon 12.11.2021 Nentwig.mp3 Wojciech Nentwig: Aga Mikolaj była osobą bardzo skromną (Kanon Dwójki)

Jej droga artystyczna, jak wspominał Wojciech Nentwig, rozpoczęła się w Poznaniu, gdzie studiowała u legendarnej Antoniny Kaweckiej. - Poznań ukształtował jej osobowość artystyczną. Studia, debiut na scenie Teatru Wielkiego, wiele występów - była fantastyczną osobą, lubiącą wspominać te czasy młodości. To tutaj poznała Karla Sollaka, który został jej mężem. Z pewnością Poznań był jej ulubionym miejscem - podkreślił dyrektor Filharmonii Poznańskiej.


Posłuchaj
06:00 Kanon 12.11.2021 Kryger.mp3 Urszuka Kryger: Aga Mikolaj była artystką profesjonalną (Kanon Dwójki)

Jedną z artystek, współpracujących z sopranistką jeszcze w czasach młodości, była Urszula Kryger. - Agnieszka pozostanie w mojej pamięci jako osoba niezwykle miła, przyjacielska, pełna życia i energii. Wszystkie spotkania z nią i koncerty, które wspólnie śpiewałyśmy, to zawsze była przygoda osób, które świetnie się rozumieją i wiedzą, po co się znalazły w tym miejscu, co mają robić. To było bardzo przyjemne. To była artystka w pełni profesjonalna - wspominała.

***

Aga Mikolaj urodziła się w Kutnie. Studiowała w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (w klasie śpiewu prof. Antoniny Kaweckiej), a następnie kontynuowała naukę w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu. Karierę rozpoczęła w Teatrze Wielkim w Poznaniu, gdzie śpiewała partie m.in. Hrabiny w "Weselu Figara", Paminy w "Czarodziejskim Flecie" i Racheli w "Żydówce".

Była członkinią ensamblu solistów Bayerische Staatsoper w Monachium. Brała też udział w kursach mistrzowskich m.in. z Renatą Scotto i z Elisabeth Schwarzkopf. Współpracowała ze znakomitymi dyrygentami, m.in. Danielem Barenboimem, Gustavo Dudamelem, Sir Markiem Elderem, Zubinem Metha, Davidem Stahlem czy Krzysztofem Pendereckim. 

***

Tytuł audycji: Kanon Dwójki

Prowadzenie: Andrzej Sułek

Data emisji: 12.11.2021

Godzina emisji: 10.00

am

Czytaj także

Nelson Freire - ostatnie nagranie Chopina

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 18:00
W audycji "Chopin osobisty" wspominaliśmy Nelsona Freire, wielkiego brazylijskiego pianistę, którego nieoczekiwana śmierć (1.11) pogrążyła w smutku wielbicieli jego talentu na całym świecie.
rozwiń zwiń