Holandia. Chleb z masłem sprzed czterech wieków

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2015 13:00
Pieter de Hooch, znakomity XVII-wieczny malarz rodzajowy, dowiódł, że tematem wielkiej sztuki mogą być najprostsze domowe czynności.
Audio
  • Gawęda dr Bożeny Fabiani o malarzu Pieterze de Hooch (W stronę sztuki/Dwójka)
Uwagę Pietera de Hoocha przyciągały zwykłe, codzienne tematy. Na zdj. fragm jego obrazu, na którym kobieta przygotowuje dla chłopca chleb z masłem, ok. 1660 - 1663
Uwagę Pietera de Hoocha przyciągały zwykłe, codzienne tematy. Na zdj. fragm jego obrazu, na którym kobieta przygotowuje dla chłopca chleb z masłem, ok. 1660 - 1663Foto: Wikipedia/domena publiczna

Jak namalować czyszczenie ryby, obieranie jabłek czy krzątaninę na podwórku, by banalną zwyczajnośc zamienić w dzieło sztuki? I skąd to zadziwiające, jak podkreślała w audycji dr Bożena Fabiani, poczucie bezpieczeństwa, które płynie z tych obrazów? Życie malarza nie należało przecież do najłatwiejszych - narastające życiowe problemy skończyły się jego osobistą katastrofą. 

***

Tytuł audycji: W stronę sztuki

Przygotowała: Bożena Fabiani

Data emisji: 12.07.2015

Godzina emisji: 10.30

jp/mg

Czytaj także

"Alegoria malarstwa" - testament Vermeera?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2015 13:20
Dr Grażyna Bastek opowiedziała o jednym z najsłynniejszych i najszerzej dyskutowanych dzieł holenderskiego malarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złoty wiek: Holendrzy wynoszą obrazy z kościoła

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2015 14:00
- Protestantyzm odrzucał kult świętych oraz obrazów religijnych. Dzięki temu w XVII wieku w Holandii narodziło się malarstwo rodzajowe - wyjaśnia genezę wielkiego przełomu dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń