Jak pokazać narodziny Boga?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2015 11:00
Boże Narodzenie jest jednym z najczęściej pojawiających się tematów sztuki chrześcijańskiej. Zapraszamy na gawędę o różnych jego motywach w malarstwie europejskim.
Audio
  • Dr Bożena Fabiani o historii malarskich przedstawień narodzenia Chrystusa (Dwójka)
Fragment obrazu Gentile da Fabriano Pokłon Trzech Króli z 1423 roku
Fragment obrazu Gentile da Fabriano "Pokłon Trzech Króli" z 1423 rokuFoto: domena publiczna (wikimedia)

Ten temat malarski pojawił się już w IV wieku. Najwcześniejsze przedstawienia sytuują Narodziny Pańskie w stajni lub w grocie. Ówcześni artyści ukazywali Dzieciątko leżące w żłobie, w otoczeniu zwierząt. Malarstwo bizantyjskie przedstawiało Maryję leżącą na łożu z Dzieciątkiem, Józefa, aniołów, Trzech Króli, pasterzy ze swoją trzodą oraz niewiasty przygotowujące kąpiel. Ten ostatni motyw przypominał o człowieczeństwie Jezusa. Historyczność Bożego Narodzenia zaznaczały na obrazach fragmenty architektury miasta Betlejem.

Poważne zmiany w ikonografii Narodzin Jezusa zostały wprowadzone w średniowieczu. Nowe ujęcie tego tematu zainspirował św. Franciszek.

***

Tytuł audycji: W stronę sztuki 

Przygotowała: Ewa Prządka

Gość:  Bożena Fabiani

Data emisji: 27.12.2015

Godzina emisji: 10.15

mm/gs

Czytaj także

Ekumeniczny święty Mikołaj

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2015 10:00
- Mikołaj jest rzadkim przykładem świętego czczonego we wszystkich Kościołach chrześcijańskich, zarówno Wschodu, jak i Zachodu. Malują go zarówno ikonografowie prawosławni, jak rzymscy katolicy - mówiła w Dwójce dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń