X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Na początku Trzej Królowie nie byli królami

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 12:30
Co ciekawe, nie zawsze było ich też trzech. - W katakumbach wczesnochrześcijańskich Jezusowi pokłon składają czasem cztery, a czasem dwie postaci - o motywie Trzech Króli w sztuce mówiła w Dwójce dr Bożena Fabiani.
Audio
  • Motyw Trzech Króli w sztuce (W stronę sztuki/Dwójka)
Mozaika w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie przedstawiająca wizytę trzech magów u Jezusa
Mozaika w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie przedstawiająca wizytę trzech magów u Jezusa Foto: MM, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Historyczka sztuki podkreślała, że dopiero w średniowieczu liczbę mędrców, którzy przybyli do narodzonego Jezusa, ustalono na trzech. Wtedy też obdarzono ich koronami, imionami oraz zróżnicowano ze względu na wiek i kolor skóry.

W audycji dr Fabiani skupiła się na wczesnych przedstawieniach tego motywu, m.in. na mozaice z V wieku, która znajduje się w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie. - Nieznany artysta pokazał tam wizytę trzech magów, czyli kapłanów perskich, najpierw u Heroda, potem u Jezusa. Nie ma tam żadnej stajenki i żadnych zwierząt. Wszak ewangelista Mateusz pisał, że weszli do domu, więc na mozaice mamy dom i to nie byle jaki - opowiadała.

Dr Fabiani prowadziła rozważania na temat dwóch kobiet, które towarzyszą Jezusowi na rzymskiej mozaice. Według jednej z interpretacji wcale nie są to Matka Boska i babcia Jezusa. Badaczka opowiedziała też historię podobnej mozaiki z Betlejem, która przetrwała historyczne zawieruchy dzięki postaciom trzech perskich magów.

***

Tytuł audycji: W stronę sztuki 

Prowadzi: dr Bożena Fabiani 

Przygotowała: Ewa Prządka

Data emisji: 8.01.2017

Godzina emisji: 10.15

bch/mk


Komentarze1
aby dodać komentarz
mur2017-01-08 17:50 Zgłoś
Czyli mogło być ich nawet sześciu. Przekaz nie był precyzyjny.

Czytaj także

Katedra we Florencji. "Nikt nie wierzył, że to możliwie"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 12:19
- Powiedział, że postawi kopułę katedry bez rusztowań czy filarów. Władze miejskie uznały jednak, że nie wie, co mówi. A mieszkańcy Florencji, widząc go idącego ulicami, wołali: "wariat" - opowiadała dr Bożena Fabiani w audycji o genialnym architekcie Filippie Brunelleschim.
rozwiń zwiń