Skąd się wziął Stanisław Moniuszko?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 20:00
- Cały problem polega tym, że właściwie nie ma pamiątek po Moniuszce. Owszem są rękopisy jego nut, ale w archiwum z rzeczy materialnych są tylko: tomiki poezji Mickiewicza i Jana Prusinowskiego oraz album panieński Aleksandry. Zdajmy sobie sprawę, że nie ma w Polsce muzeum Moniuszki, bo co można by było tam wystawić - mówiła w Dwójce prof. Małgorzata Komorowska z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
Audio
  • Skąd się wziął Stanisław Moniuszko? (Dwójka/Moniuszko - historia prawdziwa)
Stanisław Moniuszko (portret Tytusa Maleszewskiego)
Stanisław Moniuszko (portret Tytusa Maleszewskiego)Foto: Wikipedia, Kazimier Lachnovič

Tradycje rodzinne, osoby go otaczające, słowem cała atmosfera, w której się wychował, wpływały silnie na ukształtowanie jego uczucia i myśli. Sądzę więc, że niepodobna poznać dokładnie ducha jego kompozycji nie zszedłszy do źródła tych czynników, które je wytworzyły – tak pisał Aleksander Walicki w pierwszej monografii Moniuszkowskiej, opublikowanej zaledwie rok po śmierci kompozytora.

Na podstawie tej i późniejszych prac, a także dzięki dość licznym pomniejszym tekstom, możemy co nieco dowiedzieć się o początkach drogi Stanisława Moniuszki tej osobistej i tej artystycznej, o jego rodzinie, o domu, nauczycielach, szkołach, środowisku, w którym się obracał młody twórca.

Wiedzę o najważniejszym po Chopinie polskim kompozytorze XIX wieku będziemy próbowali porządkować w audycji "Moniuszko – historia prawdziwa". Dwa razy w miesiącu wybitni moniuszkolodzy opowiadać będą o życiu kompozytora, zbadają źródła, inspiracje i konteksty jego twórczości, przeanalizują mniej znane utwory i odkryją zaskakującą zawartość najpopularniejszych dzieł. Gościem drugiej odsłony cyklu była prof. Małgorzata Komorowska z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

***

Tytuł audycji: Moniuszko – historia prawdziwa 

Prowadził: Piotr Matwiejczuk

Data emisji: 23.01.2019

Godzina emisji: 22.00

dd

Czytaj także

Stanisław Moniuszko. Od kompozytora do bohatera mitów narodowych

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 10:23
- Jako naród bez państwa potrzebowaliśmy wyraziście zarysowanej osobowości, wieszcza będącego wcieleniem cnót patriotycznych i idealnych wzorców do naśladowania. Moniuszko stał się zakładnikiem takiej sytuacji. Wbrew własnej woli stał sie rekwizytem politycznym. W zasadzie jest tak do dzisiaj - mówił w Dwójce dr Grzegorz Zieziula.
rozwiń zwiń