Rok Moniuszki w Dwójce. Zaczęliśmy od "Halki" i nowych audycji

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 13:28
W sobotę 5 stycznia melomani usłyszeli "Halkę" po włosku, a w kolejnych dniach radiowa Dwójka rozpocznie emisję "Śpiewnika domowego" z wszystkimi pieśniami kompozytora oraz cyklu "Moniuszko – historia prawdziwa".
Stanisław Moniuszko
Stanisław MoniuszkoFoto: Polona/domena publiczna

Halka 1200.jpg
"Halka" po włosku na żywo z Teatru Wielkiego Opery Narodowej

Rok Moniuszki zainaugurowało w sobotę 5 stycznia koncertowe wykonanie "Halki" w języku włoskim, z grającą na instrumentach historycznych orkiestrą Europa Galante pod dyrekcją Fabio Biondiego. Na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej po raz pierwszy współcześnie zabrzmiało moniuszkowskie arcydzieło w takim kształcie muzycznym, jaki prawdopodobnie słyszał kompozytor i publiczność jego czasów. Fabio Biondi, legendarny włoski skrzypek i dyrygent, twórca i dyrektor artystyczny Europa Galante, stawia Moniuszkę na równi z Bellinim, Donizettim i Verdim, odkrywa nowe oblicze dzieła tak bardzo i niezmiennie w Polsce popularnego, wydobywając całą urodę, finezję i błyskotliwość muzyki ojca polskiej opery. Wykonanie to było powtórzeniem sensacyjnego koncertu, który odbył się w ramach tegorocznego Festiwalu Chopin i jego Europa. 

***


Warszawa Centralna 1200.jpg
Mocne otwarcie roku Moniuszki na dworcu kolejowym

W poniedziałek 7 stycznia radiowa Dwójka zainauguruje "Śpiewnik domowy" – nowy cykl, w którym wyemitowane zostaną wszystkie pieśni, które napisał Stanisław Moniuszko. Emisja potrwa przez cały rok, a pojawi się w ramówce od poniedziałku do piątku o godz. 12.15 – w paśmie "Kanon Dwójki". – Za życia kompozytora ukazało się sześć "Śpiewników domowych", z kolei sześć następnych publikowanych było pośmiertnie. Istnieje też grupa pieśni pozostających poza zbiorami. Ogółem Moniuszko skomponował ok. 300 pieśni solowych. W naszym cyklu przedstawimy wszystkie z nich – wyjaśnia Marcin Majchrowski, autor audycji.

Z kolei w środę 9 stycznia o godz. 22.00 wystartuje audycja Piotra Matwiejczuka "Moniuszko – historia prawdziwa". – O twórcy polskiej opery narodowej wiemy niewiele. Moniuszko nie doczekał się dotąd porządnej monografii. Badania nad jego twórczością są zawstydzająco ubogie. Nigdy nie wydano drukiem kompletu dzieł operowych, brakuje również ich nagrań. Jego najsłynniejsze opery znamy z XX-wiecznych opracowań. Wczesna twórczość jest niemal całkowicie nieznana. Wszystko to skutkuje nieprawdziwym obrazem kompozytora – mówi dziennikarz. Na jakim etapie odkrywania Moniuszki jesteśmy dziś? Co wiemy o najważniejszym po Chopinie polskim kompozytorze XIX wieku, a czego nie wiemy? Jakich odkryć możemy się spodziewać? Na te pytania w pierwszej audycji z cyklu "Moniuszko – historia prawdziwa" odpowie dr Grzegorz Zieziula z Instytutu Sztuki PAN.

Audycja Piotra Matwiejczuka będzie ukazywała się w dwie środy miesiąca. Wybitni moniuszkolodzy opowiedzą w niej o życiu kompozytora, zbadają źródła, inspiracje i konteksty jego twórczości, przeanalizują mniej znane utwory i odkryją zaskakującą zawartość dzieł najpopularniejszych.

Zobacz więcej na temat: Stanisław Moniuszko
Czytaj także

Rok Moniuszkowski. Prof. dr hab. Marcin Gmys: wciąż mało wiemy o Moniuszce

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 07:37
- Myślę, że jego twórczość lepiej przemawia do starszego pokolenia, które jeszcze na Moniuszce się wychowywało. W przypadku młodszego pokolenia jest ono obarczone pewną skazą, mianowicie ma bardzo kiepsko opracowany program edukacji muzycznej - mówił w Dwójce uczestnik konferencji "Dzieło Stanisława Moniuszki jako wyzwanie kulturowe".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Fedisz: o Moniuszce trzeba wciąż opowiadać

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 11:32
- W zasadzie wszyscy wiemy, kim był, ale nawet wielu muzykologów nie potrafi wymienić wszystkich jego oper. Stąd Rok Moniuszkowski, byśmy mogli jak najwięcej powiedzieć o tym naszym jedynym, muzycznym wieszczu – mówił w Dwójce kurator wystawy "Viva Moniuszko!".
rozwiń zwiń