Pisarz, żołnierz, świadek. Herling-Grudziński w archiwalnych nagraniach

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2025 12:15
4 lipca minęło 25 lat od śmierci Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - pisarza, krytyka literackiego, dziennikarza, żołnierza, więzienia łagrów. W tym tygodniu w cyklu "Głosy z przeszłości" przypominamy jego archiwalne opowieści, nagrane podczas pobytu w Polsce w 1994 roku.
4 lipca minęło 25 lat od śmierci Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - pisarza, krytyka literackiego, dziennikarza, żołnierza, więzienia łagrów.
4 lipca minęło 25 lat od śmierci Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - pisarza, krytyka literackiego, dziennikarza, żołnierza, więzienia łagrów.Foto: PAP/Grzegorz Rogiński

Jeden z największych twórców XX-wiecznej polskiej literatury, Gustaw Herling-Grudziński, urodził się 20 maja 1919 roku. Zmarł 4 lipca 2000 roku w Neapolu. Pisarz, eseista, krytyk literacki, dziennikarz, żołnierz, więzień sowieckich łagrów i obozów NKWD.

- Pierwszą rzeczą, którą zrobił Herling-Grudziński po wyjściu z łagru, był zakup małego zeszytu. Pisarzem od początku kierował silny imperatyw moralny, który był przede wszystkim imperatywem pamięci - mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki w rozmowie o losach książki "Inny świat".

Posłuchaj:

Gustaw Herling-Grudziński #1. Wędrówka po Rosji <<<

"Wszystko, co przeżyłem – łagier, pobyt na Bliskim Wschodzie, bitwa pod Monte Cassino, moje losy osobiste – uświadamiało mi, że los istnieje" – mówił Gustaw Herling-Grudziński w jednym z archiwalnych nagrań Polskiego Radia. W jego głosie pobrzmiewało doświadczenie człowieka głęboko uwikłanego w historię XX wieku, ale także przekonanie, że egzystencja nie jest jedynie ciągiem przypadków, lecz że istnieje porządek – choćby tragiczny – który nadaje sens biografiom naznaczonym przymusem, wygnaniem i walką.

W cyklu "Głosy z przeszłości" przypominamy archiwalne opowieści Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, nagrane podczas pobytu w Polsce w 1994 roku.

***

Na "Głosy z przeszłości" zapraszamy od poniedziałku do piątku (7-11.07) o godz. 12.45.

Zobacz więcej na temat: Gustaw Herling-Grudziński
Czytaj także

Joseph Conrad i Gustaw Herling-Grudziński. Morze, emigracja i literackie pokrewieństwo

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2025 10:35
W pierwszej audycji z cyklu Prądy morskie przyglądaliśmy się dwóm wielkim polskim pisarzom - Josephowi Conradowi, który morzu poświęcił kilkadziesiąt lat życia, najpierw będąc oficerem żeglugi morskiej, a później także w swojej twórczości, a także Gustawowi Herlingowi-Grudzinskiemu, w którego twórczości i publicystyce widoczne są wpływy Conradowskie.
rozwiń zwiń