X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marian Pankowski - polski pisarz w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2011 10:11
Przypominamy wspomnienia Mariana Pankowskiego (1919-2011) – poety, prozaika, krytyka literackiego i tłumacza.
Audio
  • Marian Pankowski opowiada o swoim dzieciństwie spędzonym w Sanoku i studiach w Krakowie, a także o studenckiej przyjaźni z Karolem Wojtyłą
  • W drugiej gawędzie Marian Pankowski opowiada o pobycie w hitlerowskich obozach w Auschwitz, Gross-Rosen i Bergen-Belsen.
  • W trzeciej gawędzie Marian Pankowski opowiada o początkach pracy naukowej i pisarskiej.
  • W czwartej gawędzie poeta opowiada o kontaktach z Jerzym Giedroyciem i przyczynach rozstania z paryską Kulturą.
  • W ostatniej gawędzie pisarz opowiada o swojej drodze twórczej i o trudnych kontaktach z krajem.

W 1938 roku Marian Pankowski rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, które przerwał wybuch wojny. Poeta brał udział w działaniach kampanii wrześniowej, później należał do Związku Walki Zbrojnej. Aresztowany w 1942 przez gestapo, był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz, Gross-Rosen i Bergen-Belsen. Po wojnie osiadł w Belgii, gdzie ukończył studia slawistyczne, otrzymał obywatelstwo belgijskie i pracował jako wykładowca współczesnej literatury polskiej oraz lektor języka polskiego na uniwersytecie Universite Libre w Brukseli. Doktorat napisał o Leśmianie. W latach 1953-1959 był stałym recenzentem paryskiej "Kultury". Zajmował się także przekładami polskiej poezji na język francuski oraz niemieckiej i francuskiej na język polski. Większość jego twórczości była tłumaczona na język francuski, część na niemiecki i holenderski. Marian Pankowski był autorem między innymi powieści: "Matuga idzie", "Rudolf", "Z Auszwicu do Belsen", a także nominowanej w 2007 roku do nagrody Gdynia książki "Bal wdów i wdowców".

W pierwszej gawędzie Marian Pankowski opowiada o swoim dzieciństwie spędzonym w Sanoku i studiach w Krakowie, a także o studenckiej przyjaźni z Karolem Wojtyłą.

W drugiej gawędzie Marian Pankowski opowiada o pobycie w hitlerowskich obozach w Auschwitz, Gross-Rosen i Bergen-Belsen.

W trzeciej gawędzie Marian Pankowski opowiada o początkach pracy naukowej i pisarskiej.

W czwartej gawędzie poeta opowiada o kontaktach z Jerzym Giedroyciem i przyczynach rozstania z paryską Kulturą.

W ostatniej gawędzie pisarz opowiada o swojej drodze twórczej i o trudnych kontaktach z krajem.

31 października-4 listopada (poniedziałek-piątek), godz. 11:45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W wieku 92 lat zmarł w Brukseli pisarz Marian Pankowski

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2011 05:00
Marian Pankowski, pisarz uważany za najbardziej konsekwentnego demaskatora polskich mitów narodowych, zmarł w niedzielę - poinformował wiceprezes zarządu Fundacji Ha!art, Grzegorz Jankowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariana Pankowskiego teoria rozróby

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 12:18
- Skandal zakładałby, że jest grupa, którą Marian Pankowski chciałby zeskandalizować. Tymczasem on używał pięknego słowa "rozróba" i uprawiał ja na wielu płaszczyznach - wspomina Weronika Szczawińska, reżyserka teatralna.
rozwiń zwiń