Polskie Radio
Section05
Belgia

Coraz lepsza współpraca gospodarcza Polski z Belgią. Otwierają się także zupełnie nowe możliwości

W 2021 roku polsko-belgijskie obroty handlowe osiągnęły rekordowy poziom 14,1 mld euro, co oznacza prawie 30-proc. wzrost rok do roku. W opinii ambasadora Polski w Królestwie Belgii Rafała Siemianowskiego, szansą na kolejne pola współpracy są technologie wodorowe i energetyka wiatrowa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Belgia eksport import wodór gaz ziemny energia odnawialna

Podróż szefowej belgijskiego MSZ na Krym. Hadja Lahbib odpowiada na zarzuty

W wywiadzie dla flamandzkiego dziennika szefowa belgijskiego MSZ przypomniała, że rok temu wyjechała na Krym jako dziennikarka. W jej ocenie jest to praca, której nie można porównać z pracą ministra lub innego polityka. Hadja Lahbib w lipcu 2021 roku relacjonowała festiwal teatralny w Sewastopolu na Krymie. Wokół sprawy od kilku tygodni pojawia się wiele kontrowersji.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Rosja Krym

Belgia: Polacy trzecią mniejszością narodową we Flandrii

Polacy trzecią mniejszością narodową we Flandrii, regionu na północy Belgii, gdzie mówi się po niderlandzku. Tak wynika z danych flamandzkiego urzędu statystycznego. Te dane wskazują też, że 10 procent mieszkańców Flandrii to obcokrajowcy. Niemal dwie dekady temu było to zaledwie 5 procent - donosi korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Europa Belgia mniejszości narodowe Polonia Polacy za granicą

Kto sfinansował wizytę szefowej belgijskiego MSZ na Krymie? Na tapecie córka Putina

Rosyjska organizacja propagandowa sfinansowała w ubiegłym roku wizytę nowej minister spraw zagranicznych Belgii na zaanektowanym Krymie. W organizacji istotną rolę odgrywa córka Władimira Putina - donosi niderlandzkojęzyczna telewizja VRT. O szczegółach brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Belgia dziennikarstwo Beata Płomecka Krym Europa Ukraina

Strajk przewoźników w Belgii. Masz opóźniony albo odwołany lot? Należy Ci się odszkodowanie

Belgijska organizacja konsumencka Test-Achats/Test-Aankoop przypomina, że za opóźniony, bądź odwołany lot należy się pasażerom odszkodowanie. Strajki kilku przewoźników doprowadziły ostatnio do problemów z lotami. Nie wszyscy informują klientów o przysługującym ich prawach, bądź umożliwiają uzyskanie rekompensaty. Dotyczy to przede wszystkim tanich linii Ryanair.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia lotnictwo strajki samolot przewoźnik Ryanair

Fala krytyki wobec nowej szefowej belgijskiego MSZ. Chodzi o jej wizytę na Krymie rok temu

Nie ustaje krytyka nowej minister spraw zagranicznych Belgii za jej wizytę na Krymie w 2021 roku. Hadja Lahbib stoi na czele MSZ od kilkunastu dni, a jej nominacja od początku wzbudzała kontrowersje. Najpierw zarzucano jej brak doświadczenia. Teraz belgijskie media przypominają jej wizytę na Krymie, nielegalnie zaanektowanym przez Rosję w 2014 roku - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Rosja Ukraina Krym

Belgia osiągnęła szczyt letniej fali pandemii. Minister zdrowia tego kraju apeluje o ostrożność

- Nie ma powodu do paniki, ale trzeba zachować ostrożność w związku z pandemią - powiedział minister zdrowia Belgii. Tym samym apelując o rozsądek. Natomiast belgijscy eksperci nie wykluczają, że jesienią w transporcie publicznym obowiązkowe będą maski ochronne - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia koronawirus COVID-19

Piloci Ryanaira w Belgii kontynuują swój protest. Dotychczas odwołano blisko 80 lotów

Weekendowy strajk pilotów tanich linii lotniczych Ryanair dotknął około 13 tysięcy pasażerów - poinformowała belgijska telewizja RTL. Odwołanych zostało prawie 80 lotów z międzynarodowego lotnisk Zaventem w belgijskiej stolicy i Charleroi pod Brukselą. Szczegóły zna korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia strajki demonstracje manifestacje Ryanair Beata Płomecka

Rezydencja królewska w Brukseli otwiera swoje podwoje. "To majestatyczne miejsce"

Pałac Królewski w Brukseli otwarty dla zwiedzających. Od dziś do 28 sierpnia będzie można oglądać siedzibę belgijskich monarchów zbudowaną w pierwszej połowie XIX wieku - relacjonuje Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia. To miejsce pełni funkcję reprezentacyjną, król Filip z rodziną mieszka na przedmieściach Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela Beata Płomecka KULTURA

Rosja uznała pięć państw Unii za nieprzyjazne. Szef UE: niedopuszczalne zarzuty

Unia Europejska potępiła Rosję za uznanie pięciu krajów członkowskich za nieprzyjazne. Władze w Moskwie rozszerzyły listę tych krajów o Chorwację, Grecję, Danię, Słowację i Słowenię - poinformowała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela Unia Europejska wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe zbrodnie wojenne Rosja Kreml Moskwa

Czują się "niedoceniani". W Belgii trwa kolejny strajk pilotów linii lotniczych Ryanair

Belgijscy piloci tanich linii lotniczych Ryanair rozpoczęli strajk, który potrwa przez cały weekend. W te dni planowane są połączenia z Charleroi pod Brukselą między innymi do kilku miast w Polsce. Belgijscy związkowcy zaznaczają, że zostanie odwołanych większość lotów z tego lotniska i wszystkie z międzynarodowego portu lotniczego Zaventem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia strajki demonstracje manifestacje protest Ryanair samolot Beata Płomecka

"Wybieramy pewność w niepewnych czasach". Belgia stawia na elektrownie jądrowe do 2035 roku

Belgia przedłuży działanie elektrowni jądrowych do 2035 roku. Powodem jest rosyjska napaść na Ukrainę i ryzyko kryzysu energetycznego. Chodzi o bloki jądrowe Doel 4 i Tihange 3 (czyt. tijąnż), najmłodsze w Belgii - przekazała korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela energia elektryczna energia atomowa energetyka kryzys bezpieczeństwo wojna na Ukrainie Beata Płomecka

Święto narodowe w Belgii. Król Filip: mocarstwo nuklearne nie zburzy naszej solidarności z Ukrainą

- Nie pozwolimy, by podzielił nas szantaż mocarstwa nuklearnego, które chce zniszczyć naszą solidarność z Ukrainą - podkreślał król Belgów podczas obchodów święta narodowego. 21 lipca 1831 roku pierwszy król Belgii Leopold złożył przysięgę i wstąpił na tron. Rok wcześniej Belgia odłączyła się od Niderlandów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Belgia