Jerzy Pomianowski. Profesor bez polskiego garbu

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 12:00
Z archiwum Polskiego Radia przypomnieliśmy nagrania głosu zmarłego 29 grudnia 2016 r. pisarza, tłumacza i publicysty, który opowiadał m.in. o swojej wolności od pewnego brzemienia.
Audio
  • Jerzy Pomianowski m.in. o swojej młodzieńczej twórczości i działalności niemieckiego tłumacza Karla Dedeciusa (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Jerzy Pomianowski m.in. o życiu na emigracji we Włoszech, o powrocie do Krakowa i o szkole krytyków stworzonych przez Kazimierza Wykę (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Jerzy Pomianowski o Januszu Korczaku i doktorze Weidenfeldzie (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Jerzy Pomianowski o Tadeuszu Kantorze (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Jerzy Pomianowski o paryskiej "Kulturze" i Jerzym Giedroyciu (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Jerzy Pomianowski
Jerzy PomianowskiFoto: PAP/Andrzej Wiktor

– Jednym z garbów, jakie nałożono polskiemu społeczeństwu w ciągu tylu lat rozmaitych ucisków jest garb drażliwości narodowej. Przejawia się on przede wszystkim w niechęci do innych – mówił Jerzy Pomianowski. – Sądzę, że niewiele mam zalet, ale wśród nich na pewno jest ta, że nie żywię tego rodzaju uprzedzeń – powiedział.

Pisarz twierdzi jednak, że nigdy by tego nie osiągnął, gdyby nie pomoc spotkanych w życiu ludzi. – Myślę przede wszystkim o Niemcach i Rosjanach – wyznał, tłumacząc, w jaki sposób udało mu się nie czuć nienawiści do tych narodów, choć podczas II wojny światowej stracił prawie całą rodzinę.

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Przygotowała: Joanna Szwedowska

Z nagrań archiwalnych: Jerzy Pomianowski (pisarz, tłumacz i publicysta)

Data emisji: 9-13.01.2017

Godzina emisji: 11.45

mc/mz

Czytaj także

Jerzy Pomianowski. Inteligencja XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 09:50
Rozmowa o książce "To proste". To opowieści Jerzego Pomianowskiego nagrane przez Joannę Szwedowską dla Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń